کمک منعقد کننده

کمک منعقد کننده یا فلوکولانت

امروزه برای بهینه‌سازی فرآیند های صنعتی از ترکیبات شیمیایی مختلفی استفاده می شود. کمک منعقد کننده یا فلوکولانت از ترکیبات شیمیایی مهمی است که در صنایعی مانند تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد کمک منعقد کننده یا فلوکولانت ها برای کمک به منعقد کننده اصلی صورت می پذیرد. با کاربرد کمک منعقد کننده یا فلوکولانت می توان از مصرف منعقد کننده اصلی کاست و در هزینه ها صرفه جویی نمود. از خواص کمک منعقد کننده این است که باعث می شود تا ذراتی که منعقد شده اند با پیوستن به یکدیگر بزرگ‌تر شده و راحت تر ته نشین شوند. بنابراین با کاربرد فلوکولانت می توان سرعت ته نشینی را نیز افزایش داد. انواع منعقد کننده یا فلوکولانت تولید و عرضه می گردند. قیمت انواع منعقد کننده یا فلوکولانت در بازار متنوع بوده و به کیفیت و شرکت سازنده وابسته است.

مزایا کمک منعقد کننده یا فلوکولانت

  • استفاده از آن موجب افزایش راندمان انعقاد و لخته سازی می گردد.
  • موجب کاهش میزان مصرف کمک منعقد کننده خواهد شد.
  • به کاهش احتمال تداخل مواد در فرایند انعقاد کمک خواهد نمود.

انواع کمک منعقد کننده یا فلوکولانت

منعقد کننده ها و کمک منعقد کننده ها انواع مختلفی دارند. هریک از آن ها با توجه به خواصی که دارند در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند.

  • کمک منعقد کننده یا فلوکولانت غیریونی

فلوکولانت غیریونی از پلی اکریل آمیدهای خالص تشکیل یافته اند. در محلول های آبدار خواصی خنثی از این ترکیبات نمایان می شود.

  • کمک منعقد کننده یا فلوکولانت آنیونی

این ترکیبات پلیمر های شکل یافته از اکریل آمید هستند. گروه های اکریل های سدیم به پلیمر ها بار منفی داده و در محلول های آبدار نقش آنیون را ایفا می کنند. از این ترکیبات برای ته نشین کردن ذرات با بار مثبت استفاده می شود.

  • فلوکولانت های کاتیونی

این مواد هم بسپارهایی از اکریل آمید با گروه های کاتیونی هستند. این گروه ها دارای بار مثبت بوده و در محلول های آبدار پایدار هستند. این ترکیبات زمانی استفاده می شوند که ذرات منعقد شده موجود در آب دارای بار منفی باشند. این انواع منعقد کننده به صورت گرانول و امولسیون استفاده می شوند.

فواید کاربرد کمک منعقد کننده یا فلوکولانت در تصفیه آب

اغلب کمک منعقد کننده یا فلوکولانت ها پس از تزریق کواگولانت ها به آب افزوده می شوند. با کاربرد این ترکیبات فرآیند لخته سازی سریع تر شده و ذرات کلوییدی به هم چسبیده و به صورت فلاک درمی‌آیند. البته قبل از مصرف کمک منعقد کننده در آب، باید سرعت اختلاط تنظیم گردد.

تفاوت کمک منعقد کننده با منعقد کننده چیست

تعریف انعقاد و لخته سازی در صنعت متفاوت است. برای آشنایی بیشتر با این ترکیبات برخی از تفاوت های آن را برمی شماریم.

انعقاد فرآیندی است که در آن با استفاده از ترکیباتی و با تغییرذرات pH به یکدیگر می چسبند. اما در لخته سازی، ذرات به کمک استفاده از پلیمرهای مخصوصی به هم وصل شده و جمع می شوند.

انعقاد و لخته سازی دو تکنیک های شناخته شده در صنعت تصفیه فاضلاب هستند. فاضلاب های حاوی کلوئیدها و یون های فلزی را می توان با استفاده از این مواد تصفیه نمود.

میزان مصرف کمک منعقد کننده

میزان مصرف منعقد کننده و کمک منعقد کننده توسط  تست جار تعیین می شود. پس از تعیین مقدار مورد نیاز توسط کارشناس مربوطه می توان این ترکیبات را به آب اضافه نمود. نحوه هم زدن آب و سرعت آن باید شدید باشد. زیرا این ترکیبات به‌محض ورود به آب فعالیت خود را آغاز می کنند.

کمک منعقد کننده یا فلوکولانت پلی اکریل آمید آنیونی

کمک منعقد کننده ها در تسهیل فرآیند تصفیه پساب و کیفیت عملیات نقش اساسی دارند. پلی اکریل آمید از انواع کمک منعقد کننده های پرمصرف تصفیه آب است. پس از حل شدن فلوکولانت در پساب با خنثی سازی بار الکتریکی ذرات به برخورد آن ها با یکدیگر آسانتر شده و کاربرد پلی اکریل آمید درواقع به تراکم و حجیم تر شدن ذرات کمک می کند. پلی اکریل آمید در انواع مختلفی عرضه می گردد.

  • پلی اکریل آمید کاتیونی
  • انواع پلی اکریل آمید آنیونی
  • پلی اکریل آمید نانیونی

قیمت فلوکولانت

این ترکیبات در انواع مختلفی تولید و در بازار خرید و فروش مواد شیمیایی عرضه می شوند. این مواد از ترکیبات پرمصرف صنعتی هستند. بنابراین در بازار جهانی خرید و فروش آن ها بسیار صورت می پذیرد. برای خرید فلوکولانت می توان به فروشگاه های مواد شیمیایی مراجعه نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا