کمک منعقد کننده

پلی الکترولیت

پلی الکترولیت ها یکی از بهترین کمک منعقد کننده هایی هستند که در صنایع از خواص آن استفاده می شود. کاربرد پلی الکترولیت ها در آب و فاضلاب و همین‌طور تصفیه پساب ها مورد استفاده قرار می گیرد. انواع پلی الکترولیت با خواص مختلف برای ته نشینی ذرات گوناگون تولید و به بازار خرید و فروش مواد شیمیایی عرضه شده‌اند. قیمت پلی اکترولیت با توجه به انواع مختلفش متفاوت بوده و در بازار دارای یک بازه قیمتی است. خرید و فروش پلی الکترولیت در بازار جهانی به دلیل کاربرد و تقاضا بسیار صورت می پذیرد. برای خرید پلی الکترولیت می توان به روش های حضوری و غیر حضوری اقدام نمود. در ادامه این مطلب به بررسی کاربرد، انواع و خواص و فواید پلی الکترولیت و نحوه خرید و فروش و تولیدکنندگان آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

پلی الکترولیت چیست

پلی الکترولیت کمک منعقد کننده ای است که فلاک های حاصل از فرآیند منعقد سازی را به لخته های درشت تر تبدیل می کند. با استفاده از کمک منعقد کننده می توان ته ‌‌نشينی را با راندمان بهتری انجام داد. البته بیشتر پلی الکترولیت زیست تخریب پذیر نبوده و پس از چند هفته به ترکیبات آلی تجزیه خواهند شد. از مزایای پلی الکترولیت‌ها سرعت ته نشینی بالای آن هاست. به طوری که سرعت ته نشین سازی آن دو برابر سرعت ته نشین سازی سایر کمک منعقد کننده هاست. پلی آکریل آمید نوعی منعقد کننده پلی الکترولیت است که به فرم پودری در بازار عرضه می گردد. در ادامه به انواع و کاربرد پلی الکترولیت‌های مختلف می پردازیم.

انواع پلی الکترولیت

 • فلوکولانت یا پلی الکترولیت‌های آنیونی که بار منفی داشته و برای خنثی سازی و ته نشینی ذرات با بار مثبت مورد استفاده قرار می گیرد.
 • پلی الکترولیت کاتیونی که بار مثبت داشته و برای خنثی سازی و ته نشینی ذرات با بار منفی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • پلی الکترولیت‌های نانیونیک که بدون بار و خنثی هستند و برای ته نشینی ذرات مورد استفاده قرار می گیرند.
 • انواع پلی الکترولیت‌های معدنی و آلی نیز تولید شده و در بازار عرضه می گردند.

کاربرد پلی الکترولیت در تصفیه آب و فاضلاب

در فرآیند تصفیه آب برای حذف باکتری ها، ویروس ها، جلبک ها، مواد معدنی و مواد آلی حل شده و مواد جامد معلق در آب از پلی الکترولیتها استفاده می شود. در فرآیند هیدرولیز نیز می توان از پلی آکریل آمید آنیونی با درجه پایین استفاده نمود.

منعقد کننده های معدنی بر پایه آلومینیوم، آهن و کلسیم برای تصفیه آب آشامیدنی مورد استفاده قرار می گیرند. سولفات آلومینیوم یکی از پرکاربردترین منعقد کننده های مورد استفاده در تصفیه آب است. این ماده با تشکیل رسوبات هیدروکسید آلومینیوم باعث تخریب مواد معلق موجود در آب می شود. منعقد کننده ها برای اثر گذاری باید در مقادیر زیاد استفاده شوند و بعلاوه دارای pH محدودی هستند. تحت این شرایط رسوبات هیدروکسید تشکیل خواهند شد. برای رفع این مشکل می توان با جایگزین کردن کمک منعقد کننده ها به جای منعقد کننده های معدنی به طور قابل ملاحظه ای از تشکیل لجن جلوگیری کرد.

فواید پلی الکترولیت تصفیه فاضلاب

حذف رنگ از پساب کارخانه ها همواره از موارد مهم و قابل توجه بوده است. با کاربرد کمک منعقد کننده ها می توان رنگ های محلول در پساب را تا حد مطلوبی حذف نمود. همچنین کمک منعقد کننده ها قادرند تا مواد زیست فعال را نیز از فاضلاب و پساب حذف نمایند. این ترکیبات برای آبگیری از لجن مورد استفاده قرار می گیرند.

مزایا پلی الکترولیت‌ها

 • نیاز به دوز کمتری از آن است.
 • زمان نگهداری کمتری دارد.
 • ساختاری سخت، متراکم و فشرده دارد
 • مصرف انرژی کمتری صورت می پذیرد.
 • قابل استفاده مجدد برای مصارف دیگر است.
 • میکرواورگانیسم ها را حذف می کند.
 • مقدار حجم لجن تشکیل شده را کاهش می دهد.
 • به ایجاد لخته های درشت تر می انجامد.
 • هزینه های مصرفی را کاهش می دهد.
 • موجب افزایش سرعت ته نشینی می گردد.

قیمت پلی الکترولیت‌ها

این ماده در انواع مختلفی تولید و در بازار عرضه می شوند. بنابراین قیمت های متفاوتی هم خواهند داشت. قیمت این ترکیبات با توجه به شرکت سازنده نیز می تواند متفاوت باشد. برای خرید پلی الکترولیت ها می توان به مراکز معتبر فروش مواد شیمیایی مراجعه نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا