آمین

مونو اتانول آمین

امروزه کاربرد ترکیبات شیمیایی در صنعت جایگاه ویژه‌ای یافته است. مونو اتانول آمین ساختاری کاربردی در صنعت است که خواصی مابین الکل ها و آمین ها را داراست. مونو اتانول آمین با داشتن دو گروه عاملی می تواند برای تشکیل نمک ها و صابون ها مورد استفاده قرار بگیرد. تولید مونو اتانول آمین در سال 1930 صورت پذیرفته و در سال 1945 به تولید صنعتی رسید. از خواص مونو اتانول آمین می توان به بی رنگ، شفاف و ویسکوز بودن آن اشاره نمود. خواص شیمیایی مونو اتانول آمین را می توان به دلیل داشتن دو گروه عاملی به صورت بینابین الکل و آمین تعریف نمود. کاربرد مونو اتانول آمین در مواد شوینده، امولسیون کننده، دارو سازی و… مرد استفاده قرار می گیرد. این توسط شرکت های مختلف ایرانی و خارجی تولید می گردد. البته قیمت مونو اتانول آمین خارجی نسبت به انواع داخلی بیشتر است.

خواص مونو اتانول آمین‌ها

خواص فیزیکی

  • ویسکوز
  • بی رنگ
  • شفاف
  • جاذب آب در دمای اتاق

لازم به ذکر است که مونو اتانول آمین قادر است تا آب و دی اکسید کربن را از هوا جذب کرده و این ماده با آب و الکل در هر نسبتی قابل حل است. نقطه انجماد این ماده صنعتی به اختلاط با آب وابسته بوده و با اضافه شدن آب، نقطه ذوب کاهش می یابد.

خواص شیمیایی

وجود گروه های عاملی آمین و هیدروکسیل در این ماده موجب شده است که خواص شیمیایی آن مابین آمین و الکل باشد. واکنش اسید ها با این ماده تشکیل نمک تشکیل می دهد. از طرفی وجود گروه هیدروکسیل در آن موجب شده تا بتواند استر نیز تولید کند.

کاربرد مونو اتانول آمین

سورفکتانت

از این ماده می توان به عنوان ماده اولیه تولید سورفکتانت استفاده نمود. کاربرد مونو اتانول آمین در تولید مواد شوینده، صابون های مایع، شامپو و فوم ، صنایع چرم و نساجی و همین‌طور امولسیفایرهای آنیونی صورت می پذیرد.

تصفیه گاز

همان طور که گفته شد مونو اتانول آمین‌ها یا MEA در واکنش با اسیدها نمک تولید می کند. این ماده در واکنش با اسیدهای ضعیفی همچون CO2 و H2S تشکیل نمک های نا پایدار در محلول های آبی می دهد. از این خاصیت MEA برای حذف گاز های CO2 و H2S از گاز طبیعی، گاز پالایش استفاده می شود.

کاربرد مونو اتانول آمین در محصولات آرایشی و بهداشتی

MEA می تواند به عنوان امولسیفایر استفاده شده و موجب کاهش کشش سطحی و درنتیجه مخلوط نمودن بهینه مواد محلول در آب و مواد محلول در روغن با یکدیگر شود. با کاربرد این ترکیب می توان pH را نیز تنظیم نمود. قابلیت تنظیم کنندگی pH به قسمت آمینی این ماده بر می گردد. زیرا آمین ها به دلیل دهندگی الکترون در محیط قلیایی و خاصیت گیرندگی الکترون در محیط اسیدی است موجب تنظیم pH می شوند. البته ممکن است این ترکیبات گاهی هم به عنوان نگهدارنده عمل کرده و نقشی به عنوان سورفکتانت نداشته باشند.

در اغلب ضد آفتاب ها MEA سالیسیلات دیده می شود. البته سلامت استفاده از MEA در محصولات آرایشی و بهداشتی مورد تایید قرار گرفته است. در واقع استفاده از این محصولات برای محافظت از آفتاب حتی به صورت روزانه منع مصرفی ندارد.

قیمت مونو اتانول آمین‌ها

مونو اتانول آمین‌ها توسط شرکت های تولید کننده مختلفی تولد و به بازار عرضه می شود. بنابراین قیمت های متنوعی در بازار خواهد داشت. برای اطلاع از قیمت می توان به سایت فروشگاه های معتبر مواد شیمیایی مراجعه کرده یا با تلفن های درج شده تماس حاصل نمود.

خرید مونو اتانول آمین

برای خرید این ماده می توان به روش های حضوری و آنلاین اقدام به خرید نمود. در خرید محصولات شیمیایی صنعتی دقت نموده و آن را از منابع معتبر فروش تهیه کنید.

فروش

فروش این محصول در بازار جهانی بسیار صورت می پذیرد. در واقع کاربرد روز افزون این ماده در صنعت موجب افزایش خرید و فروش مونو اتانول آمین‌هاشده است.

نکات ایمنی مونو اتانول آمین‌ها

ترکیب فوق خورنده بوده و تماس طولانی مدت با آن می تواند به کلیه و کبد آسیب وارد کند.

بلع و همین طور بخارات این ماده شیمیایی می تواند به سیستم تنفسی، معده، دهان و مری آسیب وارد کرده کند.

ترکیب فوق در دماهای بالاتر از 85 درجه سانتی گراد با هوا مخلوط انفجاری ایجاد می نماد.

این محصول باید در محیطی خشک و خنک و بدون حضور مواد قابل اشتعال و البته با تهویه مطلوب نگهداری شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا