آمین

تری اتانول آمین

تری اتانول آمین یک ترکیب آلی ویسکوز است که کاربرد صنعتی دارد. این ماده دارای عامل آمینی و نیز عامل تریول است و یک باز قوی بشمار می آید. از خواص تری اتانول آمین این است که هم به عنوان آمین و هم به عنوان الکل عمل می کند. کاربرد تری اتانول آمین در کرم های سازی و شامپو سازی و… دیده می شود. انواع تری اتانول آمین توسط شرکت های مختلفی تولید و روانه بازار می شوند. قیمت تری اتانول آمین ساخت شرکت های مختلف می تواند با یکدیگر متفاوت باشد. برای خرید تری اتانول آمین می توان به فروشگاهای مواد شیمیایی مراجعه نمود. البته در مصرف این ماده باید احتیاط نمود تا دچار خطرات تری اتانول آمین نشد.

تری اتانول آمین چیست

تری اتانول آمین‌ها ترکیبی شیمیایی و بسیار کاربردی بوده و از انواع اتانول آمین‌ها بشمار می آید. این ماده با علامت های اختصاری TEA  و TEOA شناخته می شود. فرمول شیمیایی این ترکیب آلی به صورت C6H15NO3 بوده و از خانواده ترکیبات شیمیایی آلی با خواص بینابینی آمین و الکل بشمار می آید. تری اتانول آمین‌ها هم خواص اتانول آمینها و هم خواص الکل ها را دارند. بنابراین با گروه های عاملی مختلف می تواند وارد واکنش های مختلفی شود.

روش تولید تری اتانول آمین

با واکنش دو ماده شیمیایی اتیلن اکسید و آمونیاک در محلول آبی می توان تولید تری اتانول آمین‌ها نمود. البته طی این فرآیند شیمیایی هر سه نوع مونو اتانول آمین‌ها، دی اتانول آمین‌ها و تری اتانول آمین‌ها تولید می شوند که می توانند جداسازی گردند.

توجه شود که این واکنش شیمیایی به شدت گرمازاست. بنابراین دمای واکنش می ‌تواند به شدت بالا رفته و خطر آتش سوزی نیز افزایش یابد. در این فرآینده دمای واکنش را با انجام روش های تخصصی کاهش می دهند.

کاربرد تری اتانول آمین در کرم سازی

با وجود اینکه این ترکیبات برای پوست خواصی ندارند اما برای بهبود کیفیت محصولات بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به دلایل مصرف TEA در محصولات آرایشی بهداشتی نظیر کرم ها می پردازیم.

این ترکیبات pH محصولات تولیدی را تنظیم می کنند. اگر مقدار pH محصولات آرایشی از دامنه معمول آن خارج شود، سبب تحریکات پوستی خواهد شد. استفاده از اتانول آمین ها سبب تنظیم پی اچ در این محصولات خواهد شد. از طرفی برای ترکیب محصولات روغنی و غیرروغنی با هم به یک ماده شیمیایی نیاز است که آن‌ها را در کنار هم نگه دارد. به این مواد به‌اصطلاح امولسیفایر گفته می شود. ترکیبات TEA به دلیل داشتن گروه های عاملی مختلف خواص امولسیفایری داشته و بنابراین در کرم سازی بسیار مفید خواهند بود. با مصرف این ترکیبات می توان به امولسیون ها و کرم ها این امکان را داد تا از ثبات بیشتری برخوردار شوند.

کاربرد تری اتانول آمین‌ها در شامپو

  • سورفکتانت های موجود در شامپو ها دارای دو بخش قطبی و غیر قطبی هستند. بخش غیر قطبی قادر است تا چربی را از روی مو حل کند و بخش قطبی هم باعث پاک شدن چربی از موی سر خواهد شد. بنابراین این ماده با داشتن دو گروه عاملی می تواند عملکرد مطلوبی داشته باشد.
  • TEA برای افزایش pH و همچنین امولسیفایر مورد استفاده قرار می گیرد.
  • استفاده از این ماده در تولید شامپو به ایجاد امولسیون بهتر و با ثبات تر کمک می کند.
  • کاربرد تری اتانول آمین‌هادر شامپو غلظت آن را افزایش می دهد.

خطرات تری اتانول آمین‌ها

  • خطرات این ماده برای بدن را می توان در 4 دسته طبقه بدی نمود.
  • در صورت تماس این ماده با چشم باعث تحریکات چشمی می شود.
  • استنشاق این ماده موجب سرفه و تحریک دستگاه تنفسی خواهد شد.
  • در صورت بلع، این ماده می تواند موجب اسهال و استفراغ شود.
  • در صورت تماس با پوست تحریک پوستی ایجاد می شود.
  • تماس مکرر و طولانی مدت با این ماده به واکنش های آلرژیک، درد و قرمزی منجر می شود.

قیمت تری اتانول آمین

انواع مختلفی از ترکیبات TEA تولید و به بازار خرید و فروش مواد شیمیایی عرضه می شوند. هریک از این ترکیبات با توجه به کاربرد در صنایع از قیمت متفاوتی برخوردارند. شرکت تولید کننده و کیفیت محصول نیز بر قیمت آن موثر است.

خرید و فروش تری اتانول آمین

خرید و فروش این ماده در بازار جهانی بسیار صورت می پذیرد. برای خرید این ماده شیمیایی صنعتی می توان به صورت حضوری و یا مراجعه به سایت فروشگاه های مواد شیمیایی اقدام نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا