آمین

تری اتانول آمین لوریل اتر سولفات (بهدامین)

تری اتانول آمین لوریل اتر سولفات (بهدامین) از خانواده تری اتانول آمین لوریل اتر سولفات هاست که با نام بهدامین نیز شناخته می شود. کاربرد تری اتانول آمین لوریل اتر سولفات (بهدامین) به عنوان یک سورفکتانت برای تنظیم میزان کف و ویسکوزیته مورد استفاده قرار می گیرد. از خواص تری اتانول آمین لوریل اترسولفات (بهدامین) می توان به قدرت انحلال پذیری، کف کنندگی و تمیز کنندگی بالای آن اشاره نمود. انواع تری اتانول آمین لوریل اتر سولفات تولید و در بازار مواد شیمیایی عرضه می گردد. بنابراین انواع مختلف این ماده قیمت های مختلفی را نیز در بازار دارا هستند. برای خرید بهدامین می توان به فروشگاه های مواد شیمیایی مراجعه نمود.

تری اتانول آمین لوریل اتر سولفات (بهدامین) چیست

این ماده سورفکتانی آنیونیک و البته ملایم است که به شکل مایع قابل تهیه است. وجود زنجیرهای بلند و آبدوست موجب شده است تا این ماده کاربرد زیادی در تولید مواد شوینده داشته باشد. سورفکتانت ها در مواردی که شفافیت محصول در دمای پایین مد نظر باشد برای استفاده مناسب هستند.

خواص بهدامین

 • این ماده پلی اتیلن آبگریز دارد.
 • با سورفکتانت های آنیونی، آمفوتری و نانیونی سازگار است.
 • برای پوست و مو ملایم است.
 • در برابر سختی آب حساسیت کمی دارد.
 • کف کنندگی بالایی دارد.
 • ویسکوز است.
 • کف غلیظ و خامه‌ای شکلی دارد.
 • حلالیت آن مطلوب است.
 • خاصیت تمیز کننده زیادی دارد.
 • توسط تری اتانول آمین خنثی سازی می شود.

روش تولید بهدامین

ابتدا روغن نارگیل به اسید های چربی مانند لوریک اسید و گلیسیرین تبدیل می گردد. اسید های چرب با انجام فرآیندهایی به الکل های چرب تبدیل شده که لوریل الکل نام دارند.

سپس لوریل الکل طی فرآیند سولفوناسیون به لوریل سولفات تبدیل گشته و با سدیم هیدروکسید واکنش داده و درنهایت سدیم لوریل سولفات به دست می آید. طی فرآیندهای بعدی آمونیوم لوریل اتر سولفات تولید خواهد شد. ترکیب این ماده با تری اتانول آمین موجب تولید بهدامین خواهد شد.

کاربرد تری اتانول آمین لوریل اتر سولفات (بهدامین)

این ماده ویژگی های قابل توجهی دارد و به همین دلیل در بازار مورد توجه قرار داشته و کاربردهای گسترده ای دارد. در ادامه این مطلب به برخی از کاربرد تری اتانول آمین لوریل اتر سولفات در صنعت اشاره شده است.

 • این ماده در فرمولاسیون انواع شوینده و دترجنت ها دیده می شود.
 • صنایع تولید محصولات آرایشی و بهداشتی نیز از کاربرد بهدامین بهره می برد. این ماده ملایم است و در تولید شوینده هایی همچون شامپوها، صابون های مایع و مایع ظرفشویی استفاده می شود.در تولید لوسیون های بدن نیز از بهدامین استفاده می شود.
 • صنایع فرش بافی
 • صنایع نفت و گاز و پتروشیمی

ایمنی تری اتانول آمین لوریل اتر سولفات

مقدار دوز مصرف شده از این ماده در فرمولاسیون محصولات از غلظت 10.5 درصد نباید تجاوز کند.

استنشاق بخارات و گازهای ناشی از این ترکیب می توان موجب بروز آسیب شده و بنابراین از قرار گرفتن در معرض آن باید پرهیز شود.

در هنگام کار با این مواد باید از لباس و تجهیزات ایمنی مناسب استفاده شود.

از تماس ترکیبات این چنینی با پوست و چشم ممانعت گردد.

این ماده را نباید در مجاورت اسیدها و مواد اکسنده قوی قرار داد.

این ماده باید در مکانی خشک و خنک با دمایی بین 20 تا 40 درجه سانتی گراد همراه با تهویه مناسب نگهداری شود.

قیمت تری اتانول آمین لوریل اتر سولفات (بهدامین)

قیمت این ماده با توجه به انواع مختلف و تولید کنندگان تری اتانول آمین لوریل اتر سولفات متفاوت خواهد بود. معمولا محصولات تولید شده توسط شرکت های ایرانی نسبت به محصولات مشابه خارجی قیمت پایین تری دارند. برای دریافت قیمت این محصولات می توان به سایت فروشگاه های معتبر مراجعه نمود.

خرید و فروش بهدامین

برای خرید تری اتانول آمین لوریل اتر سولفات می توان به روش های مختلفی اقدام نمود. خرید و فروش این ماده به دلیل کاربرد های صنعتی متنوع در بازار جهانی با استقبال زیادی همراه است. این ماده در کشور ما ایران نیز خرید و فروش شده و مصرف کنندگان می توانند این ماده را برای مصارف خود تهیه کنند.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا