ویتامین

اسید پانتوتنیک (B5)

کاربرد ویتامین ها در عملکرد صحیح بدن بسیار مهم بوده و بدون وجود آن‌ها بسیاری از فرآیند های حیاتی صورت نمی پذیرند. اسید پانتوتنیک (B5) یکی از ویتامین های اساسی و مهم بدن است. بدن از خواص اسید پانتوتنیک (B5) برای تولید هورمون ‌ها و کلسترول مورد نیاز بدن و متابولیسم کربوهیدرات‌، پروتئین و چربی‌ ها استفاده می کند. اسید پانتوتنیک (B5) به عنوان جزئی از کوآنزیم آ بوده که برای بسیاری از واکنش‌ های شیمیایی در سلول‌ها لازم است. در صورتی که بدن انسان با کمبود اسید پانتوتنیک (B5) مواجه شود به تناوب آن با عوارضی مواجه خواهد شد. برای رفع این کمبود می توان از مکمل و قرص اسید پانتوتنیک (B5) استفاده نمود. انواع قرص اسید پانتوتنیک (B5) در بازار خرید و فروش دارو عرضه شده و به راحتی قابل تهیه‌اند. البته قیمت انواع قرص اسید پانتوتنیک (B5) متفاوت خواهد بود.

منابع غذایی ویتامین B5 یا اسید پانتوتنیک

این ویتامین در انواع غذاهایی مانند انواع گوشت، جگر مرغ، تخم مرغ، سیب زمینی، ماهی سالمون، کلم بروکلی و قارچ یافته می شود. با استفاده از این غذا ها می توان ویتامین ب5 مورد نیاز بدن را تامین نمود.

مهم ترین خواص ویتامین B 5 یا اسید پانتوتنیک

 • تولید و تشکیل سلول ‌های قرمز خون
 • تولید هورمون‌ های مرتبط با فعالیت های جنسی و استرس
 • در تبدیل غذا به گلوکز نقش دارد
 • در سنتز کلسترول به کار می رود

علائم کمبود ویتامین اسید پانتوتنیک (B5)

این ویتامین در بیشتر مواد غذایی روزانه افراد یافته می شود. از این‌رو کمبود پانتوتنیک اسید در افراد به ندرت رخ می دهد. بیشتر افرادی که الکل مصرف می ‌کنند دچار کمبود این ویتامین خواهند شد. کمبود ویتامین اسید پانتوتنیک (B 5) در بدن می تواند به عوارض زیر منجر گردد.

 • ایجاد عفونت در دستگاه تنفس فوقانی
 • افت قند خون یا هیپوگلیسمی
 • خستگی و افسردگی
 • بروز اختلالات خواب
 • احساس گرفتگی عضلات
 • کرخت شدن دست ها و پاها
 • احساس سوزش در پاها
 • تهوع و استفراغ
 • احساس درد در ناحیه شکمی

خواص ویتامین اسید پانتوتنیک (B 5) برای مو

قرص ویتامین ب5 و مصرف آن می‌تواند موها را تقویت کرده و بر رشد آن ها تاثیر زیادی بگذارد. این ویتامین فولیکول‌ های مو را تغذیه کرده و در نتیجه بر استحکام و سلامت مو افزوده می شود. ویتامین B5 رشد موها را افزایش داده و از ریزش آن جلوگیری می ‌کند. در صورت کمبود این ویتامین در بدن، فولیکول ‌های مو آسیب دیده و در نتیجه مو نازک شده و سپس شروع به ریزش می کند.

کاربرد قرص اسید پانتوتنیک (B5) برای پوست

از خواص اسید پانتوتنیک می توان به مرطوب ‌کنندگی آن اشاره کرد. این ویتامین در درمان زخم نیز بسیار موثر است. افرادی که پوست خشک و کدری دارند می ‌توانند از این ویتامین برای رفع مشکل خود استفاده کنند. ویتامین B5 به دلیل داشتن خاصیت مرطوب ‌کنندگی می‌ تواند پوست را شاداب نگه داشته و به حفظ خواص ارتجاعی آن کمک کند.

استفاده از قرص اسید پانتوتنیک (B 5) به عنوان مکمل در رژیم های غذایی‌ منجر به بهبود آکنه و جوش ‌های پوستی خواهد شد. اسید پانتوتنیک ضد التهاب و قرمزی بوده و پوست را التیام می بخشد.

ویتامین ب5 چربی موجود روی پوست را از بین برده و با آکنه مقابله می ‌کند. مصرف مداوم مکمل ‌های این ویتامین می ‌تواند ضایعات پوستی را حذف کند. از فواید ویتامین ب5 می توان برای رفع جای سوختگی، کبودی، زخم و مشکلات مشابه استفاده نمود. در صنعت آرایشی نیز از مزایا اسید پانتوتنیک (B 5) به عنوان آب‌رسان در انواع کرم‌ ها استفاده می ‌شود.

عوارض قرص B5

اگر پس از خرید قرص اسید پانتوتنیک (B 5) یا ب5 بیش از حد از این مکمل استفاده شود، خطر خونریزی و اسهال‌ شدید افزایش خواهد یافت. ویتامین اسید پانتوتنیک (B 5) ویتامینی مهم است که به بدن کمک می کند تا سلول های خونی ایجاد کرده و غذا را به تبدیل به انرژی کند. در صورت کمبود این ویتامین می توان از قرص، آمپول و مکمل اسید پانتوتنیک (B 5) استفاده نمود. اما نباید از مقدار مجاز مصرف اسید پانتوتنیک (B 5) تجاوز کرد.

قیمت قرص اسید پانتوتنیک (B5)

قیمت قرص ویتامین B5 به انواع مختلف آن وابسته است. قرص ها و مکمل های خارجی قیمت بالاتری را نسبت به انواع ایرانی دارند. برای خرید اسید پانتوتنیک (B 5) می توان به داروخانه های حضوری و آنلاین در سراسر ایران مراجعه کرده و این ویتامین را تهیه نمود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا