ویتامین

آشنایی با انواع ویتامین ها

انواع ویتامین ها ترکیبات هستند که بدن برای سلامتی همواره به مقداری از آن ها نیازمند است. این انواع ویتامین ها از طریق مواد غذایی مختلف در بدن تامین می گردند. انواع ویتامین های محلول در آب و محلول در چربی شناسایی شده اند. در صورت کمبود انواع ویتامین در بدن می توان از مکمل های عذایی استفاده نمود. شناخت خواص انواع ویتامین ها و همین‌طور بهترین زمان مصرفشان به داشتن بدنی سالم کمک خواهد نمود. کاربرد انواع ویتامین معجزه‌ای در سلامت و زیبایی نیز پدید می‌آورند. برخی از ویتامین‌ها با نام ویتامین های مورد نیاز مو شناخته می شوند. در ادامه این مطلب همراه با باشید تا با انواع ویتامین‌ها و مکمل های حاوی ویتامین آشنا شوید. قیمت مکمل های ویتامین متفاوت بوده و خارجی یا ایرانی بودن آن‌ها بر قیمت نهایی بسیار موثر خواهد بود.

انواع ویتامین چیست

ویتامین‌ها ترکیبات آلی و مفیدی هستند که در مواد غذایی طبیعی در مقادیر کم وجود دارند. این ماده به عنوان یک ماده مغذی ضروری شناخته می شود که بدن برای حفظ سلامت به آن نیازمند است. در حال حاضر ویتامین‌های مختلفی شناخته شده اند. در صورتی که این ترکیبات از طریق غذا تامین نشوند، باید از مکمل های غذایی استفاده نمود.

انواع ویتامین های مورد نیاز بدن

 1. ویتامین های محلول در چربی

ویتامین‌هایی مانند A، D، E و K در دسته محلول در چربی قرار گرفته اند. ویتامین‌های محلول در چربی می توانند در بافت چربی و کبد در بدن برای چند روز و جتی چند ماه باقی بمانند. بنابراین ویتامین های محلول در چربی در سلول های بدن ذخیره شده و به سادگی انواع محلول در آب از بدن دفع نخواهند شد. البته توجه شود که مصرف بیش از حد ویتامین‌های محلول در چربی می تواند ایجاد مسمومیت در بدن نماید. برای دریافت مقدار مورد نیاز ویتامین‌ها برای حفظ سلامت بدن بهتر است از برنامه غذایی مناسبی استفاده شود.

 1. ویتامین های محلول در آب

ویتامین‌های محلول در آب قادرند تا در بدن به صورت آزادانه حرکت کنند. مقادیر اضافه از این ویتامین‌ها توسط کلیه ها دفع می گردد. نیاز بدن به این ویتامین‌ها به صورت اندک اما متناوب است. احتمال ایجاد مسمومیت در استفاده از ویتامین‌های محلول در آب به اندازه انواع محلول در چربی نمی باشد. در ادامه به انواع ویتامین های محلول در آب اشاره شده است.

 • بیوتین ویتامین B7، یا H)
 • فولیک اسید (فولات، ویتامین B9)
 • نیاسین (ویتامین B3)
 • اسید پانتوتنیک (ویتامین B5)
 • ریبوفلاوین (ویتامین B2)
 • تیامین (ویتامین B1)
 • ویتامین B6
 • ویتامین B12
 • ویتامینC

انواع ویتامین های مورد نیاز بدن از طریق رژیم های غذایی متعادل دریافت می گردند. برخی از افراد مانند افراد بالای ۵۰ سال و گیاه خواران برای دریافت ویتامین کافی ممکن است به مصرف مکمل ها احتیاج یابند.

فواید انواع ویتامین های محلول در آب

ویتامین های محلول در آب وظایف زیادی را برعهده دارند. آزادسازی انرژی موجود در غذاها و حفظ سلامت بافت ها از مهم ترین وظایف این ترکیبات است.

 • آزادسازی انرژی: برخی از ویتامین‌های گروه ب از مواد کلیدی کمک آنزیم ها هستند. این ترکیبات به آزادسازی انرژی مواد غذایی کمک خواهند نمود.
 • تولید کردن انرژی: برخی از ویتامین‌ها تولید انرژی را برعهده دارند.
 • تولید پروتئین و سلول: برخی از این ویتامین های محلول در آب در فرآیند تکثیر سلولی نقش دارند.
 • کلاژن سازی: تشکیل کلاژن نیز یکی از انواع وظایف ویتامین ث است.

فواید انواع ویتامین های محلول در چربی

ویتامین E به عنوان یک آنتی اکسیدان در بدن عمل می کند.

ویتامین آ در بینایی، سلامت پوست، رشد استخوان، رشد و تکامل کودکان و نوزادان و… مورد نیاز است.

ویتامین D در تأمین و حفظ تعادل و ثبات کلسیم و فسفر در بدن مورد نیاز است. این نقش را در بافت های مختلف بدن و به روش های متفاوتی انجام می دهد.

ویتامین K توسط باکتری های موجود در روده ساخته می شود. این ویتامین قادر است قسمت زیادی از نیازهای روزانه فرد را تأمین نماید. ساخت پروتئین هایی که در انعقاد خون در کبد نقش دارند و از انعقاد خون جلوگیری می کنند، کمک به استخوان سازی و تنظیم سیستم های آنزیمی از وظایف این Vit در بدن است.

مکمل های ویتامین

در صورتی که بدن با کمبود انواع ویتامین مواجه شود برای رفع این کمبود ها نیاز به مصرف مکمل های ویتامین است. انواع این مکمل ها در بازار به صورت خارجی و ایرانی موجود بوده و قابل تهیه است. توجه شود که قیمت این ترکیبات می تواند به عواملی همچون نرخ ارز و شرکت تولید کننده وابسته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا