منعقد کننده

کلروفریک

کلروفریک یا کلرید آهن نوعی منعقد کننده شیمیایی است که از آن در صنعت استفاده‌ های زیادی می شود. کاربرد کلروفیک در تصفیه آب و فاضلاب و لجن و پساب های کارخانه ای صورت می پذیرد. از خواص کلروفریک این است که اگر در مجاورت رطوبت قرار گیرد برای آلومینیوم و بیشتر فلزات خورنده است و موجب آسیب رسیدن به آن‌ها می شود. راندمان بالا و کاربرد گسترده از مزایا مصرف کلروفریک محسوب می شود. انواع کلروفریک تولید و به بازار عرضه می گردند. هریک از این ترکیبات با توجه به موارد استفاده از آن قیمت متفاوتی خواهد داشت. قیمت کلروفریک به شرکت تولید کننده و وارداتی یا خارجی بودن محصول نیز وابسته است. برای خرید کلروفریک می توان از سایت فروشگاه های مواد شیمیایی نیز اقدام نمود.

انواع کلروفریک

 • کلروفریک پودری یا جامد
 • کلروفریک مایع
 • کریستالی

کلروفریک چیست

این ماده یک ترکیب شیمیایی بوده که از آهن و کلر ساخته می شود. این ماده قابل حل در آب بوده و پس از ترکیب با آن خواص اسیدی می یابد. محصول فوق را در انواع مختلفی می توان یافت و مورد استفاده قرار داد. این ماده به دلیل داشتن آهن طیف رنگی متنوعی دارد و می توان آن را از طریق واکنش ‌های شیمیایی مختلفی ساخت. این ماده در طبیعت نیز در اندازه های بسیار کم و محدود یافته می شود. این ترکیب به عنوان یک منعقد کننده مطلوب مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد کلروفریک در تصفیه آب

این ماده در آب نقش منعقد کننده داشته و به صورت پودری، مایع و کریستال قابل استفاده است. کاربرد کلروفریک در آب و فاضلاب می تواند فواید زیادی را داشته باشد. جداسازی مواد زائد، از بین بردن بوی نامطبوع، کنترل رنگ، لخته سازی آب برای سنگین شدن، فسفرزدایی، جداسازی فلزات سنگین، حذف سختی آب و بهبود فرآیند لجن‌ سازی از مزایای استفاده از این منعقد کننده است.

در گذشته از آلومینیوم جهت از بین بردن مواد زائد آب استفاده می شد. اما امروزه استفاده از کلروفریک به مراتب بهتر و بی ‌ضررتر از آلومینیوم شناخته شده و بنابراین کاربرد آن افزایش یافته است.

تولید کلروفریک

کلروفریک به مقدار بسیار کمی در طبیعت یافته می شود. اما بخش گسترده آن برای مصرف در صنایع از طریق واکنش‌های شیمیایی تولید می گردد. از ترکیب کلر خشک با آهن در دمای 700 تا 800 درجه می توان این ماده را به دست آورد. مراحل تولید به شرح زیر است:

 • کلر خشک و آهن در راکتور با هم ترکیب و در دمای 600 درجه ذوب می شوند.
 • مواد اکسید شده و در این فرایند آهن III به آهن II تبدیل می گردد.
 • آهن کلرید II با کلر واکنش داده و در نهایت آهن کلرید III تولید شده و در محفظه ‌ای سرد نگهداری خواهد شد.
 • بعد از خنک شدن می ‌توان آن را به سه شکل محلول، پودر و کریستال عرضه نمود.

مزایای کلروفریک

 • راندمان بالایی دارد.
 • اثربخشی مطلوب و کاربرد گسترده ای دارد.
 • موجب ایجاد لخته هایی با دانسیته بالا و لجنی چگال تر نسبت به منعقد کننده ها دیگر می شود.
 • سرعت ته نشینی را افزایش می دهد.
 • در آب سرد نیز قابلیت انحلال و انعقاد دارد.
 • برای کاهش عوامل میکروارگانیسمی و عوامل بیماری‌زا موثر است.
 • در شفاف سازی آب کارایی مطلوبی دارد.
 • از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است.

ایمنی فریک کلرید

این ماده خورنده و اسیدی است. البته این ترکیب در گروه اسیدها قرار ندارد، بلکه بعد از ترکیب شدن با آب خصلت اسیدی خواهد یافت. هنگام کار با مواد شیمیایی نظیر این ترکیب باید از دستکش، عینک محافظ و ماسک فیلتردار استفاده نمود.

از تماس مستقیم این ماده با پوست و چشم خودداری شود. زیرا می تواند منجر به خوردگی، سوختگی و آسیب به قرنیه چشم شود.

از بلع یا استنشاق این ماده مانند سایر مواد شیمیایی پرهیز نمایید. تحریک دستگاه گوارش مانند معده و مری، سوختگی در دهان و گلو از عوارض این ماده است.

بسته بدی کلروفریک مایع در بشکه صورت گرفته و در بشکه های 280 کیلوگرمی عرضه می گردد.

کلروفریک جامد نیز معمولا در بشکه های 50 کیلوگرمی بسته بندی شده و به فروش می رسد.

قیمت کلروفریک

قیمت این ماده به انواع آن وابسته است. همچنین مقدار خریداری شده از محصول نیز بر قیمت آن تاثیر می گذارد. انواع وارداتی و خارجی این ماده نیز از انواع تولید داخل قیمت بیشتری دارد. در خرید کلروفیک دقت نمایید و آن را تنها از منابع معتبر فروش تهیه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا