منعقد کننده

منعقد کننده یا کواگولانت چیست؟

منعقد کننده یا کواگولانت از ترکیبات شیمیایی هستند که در صنایع کاربرد فراوانی دارند. کاربرد منعقد کننده یا کواگولانت به خصوص در فرآیند تصفیه آب بسیار دیده می شود. از خواص استفاده از منعقد کننده یا کواگولانت این است که به ذرات معلق در آب چسبیده و موجب ته‌نشینی آن‌ها می شود. انواع منعقد کننده یا کواگولانت در بازار خرید و فروش مواد شیمیایی عرضه می گردند. هریک از این ترکیبات ویژگی و کاربرد مخصوص به خود را دارند. قیمت منعقد کننده یا کواگولانت در انواع مختلف متفاوت بوده و شرکت تولید کننده نیز می تواند بر قیمت نهایی آن موثر باشد. برای خرید منعقد کننده یا کواگولانت می توان به فروشگاه های مواد شیمیایی مراجعه نمود. در ادامه این مقاله به کاربرد، خواص، فواید و قیمت خرید و فروش منعقد کننده یا کواگولانت می پردازیم. با ما همراه باشید.

منعقد کننده یا کواگولانت چیست

منعقد کننده یا کواگولانت از مهم ترین ترکیبات در فرآیند تصفیه آب و فاضلاب بشمار آمده و بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. انواع منعقد کننده به ذرات جامد معلق چسبیده و به ته نشینی آنها منجر می شوند. با کاربرد این ترکیبات فرآیند تصفیه راحت تر و با راندمان بیشتری صورت می پذیرد. از انواع منعقد کننده برای حذف بی نظمی محلول های کلوئیدی و خنثی کردن مواد جامد معلق در آن ها استفاده می شود. منعقد کننده به عنوان یک ماده شیمیایی برای حذف ذرات معلق جامد، شفاف نمودن آب، آهک زنی و ضخامت بخشیدن به لجن، حذف رنگ، حذف باکتری ها و ویروس ها و… مورد استفاده قرار می گیرد.

مکانیسم منعقد سازی

 1. برخورد ذرات

برخوردی که بین ذرات رخ می دهد به به نوع حرکت آن ها وابسته است. این حرکت در اثر جنبش گرمایی، هم زدن مکانیکی و ته نشینی دیفرانسیلی صورت می پذیرد.

 1. نیروی جاذبه بین ذرات

در برخورد ذرات، مولکول هایی که بار مخالف دارند بر اثر حرکت ذرات جذب یکدیگر شده و موجب تشکیل ساختار ناپایداری می شوند. منعقد کننده بار الکتریکی منفی روی ذرات را خنثی کرده و نیروهای باقیمانده از کلوئیدها را نیز از بین می برند.

منعقد کننده های مورد استفاده در تصفیه آب و فاضلاب از مولکول هایی با بار مثبت ساخته شده اند و هنگامی که به آب افزوده و مخلوط می شوند، عمل خنثی سازی آغاز می گردد.

انواع منعقد کننده

 1. منعقد کننده آلی یا پلیمری مانند پلی آمین ها، تانن، ملامین و… .
 2. کواگولانت معدنی مانند آلوم، آلومینیوم کلرید، فریک سولفات و… .

عوامل موثر بر انعقاد

 • دما
 • میزان قلیایی بودن آب
 • مقدار pH محیط
 • میزان مواد معلق آب
 • میزان مواد آلی آب

برای بهتر شدن فرآیند لخته سازی یا انعقاد می توان با افزایش میزان pH یا قلیاییت آب، افزایش غلظت مواد معلق در آب، افزایش دما و همچنین کاهش مقدار مواد آلی به بهتر انجام شدن فرآیند کمک نمود.

تفاوت کواگولانت و فلوکولانت

کواگولانت به معنای انعقاد دهنده بوده و فلوکولانت به معنای لخته کننده است. انعقاد یک فرآیند شیمیایی بوده و منجر به جذب بارهای ناهمنام به یکدیگر شده و کاربردی این‌گونه دارد. اما در مقابل لخته سازی یک فرآیند فیزیکی بوده و موجب خنثی سازی بار نمی شود. فرآیند انعقاد-لخته سازی به عنوان مرحله مقدماتی فرآیندهای تصفیه آب و فاضلاب مانند استفاده می شود. معمولا در مرحله فیلتراسیون و رسوب از این ترکیبات استفاده می شود.

کاربرد منعقد کننده یا کواگولانت

 • کاربرد در تصفیه آب
 • استفاده در پزشکی برای ایجاد لخته خون
 • تولید نمودن کاغذ
 • صنایع تولید منسوجات
 • کاربرد در صنعت نفت و گاز
 • کاربرد در صنایع معادن
 • آبگیری لجن
 • صنایع سلولزی
 • و…

مزایا مصرف منعقد کننده یا کواگولانت

مصرف آسانی داشته و کاربردشان مقرون به صرفه است. امروزه به دلیل افزایش هزینه ها توجه به این مورد افزایش یافته است.

جداسازی انواع زیادی از ذرات از آب را می توان توسط  کواگولانت انجام داد.

انجام فرآیند فیلتراسیون توسط این ترکیبات آسان تر خواهد شد.

قیمت منعقد کننده یا کواگولانت

همان طور که توضیح داده شد انواع مختلفی از منعقد کننده تولید و در بازار خرید و فروش مواد شیمیایی عرضه می گردد. این ترکیبات با توجه به موارد استفاده می توانند قیمت های مختلفی داشته باشند. شرکت تولید کننده و وارداتی بودن محصول نیز بر قیمت آن موثر خواهد بود. برای خرید کواگولانت می توان به مراکز فروش حضوری و یا سایت فروشگاه های مواد شیمیایی مراجعه نمود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا