بدون دسته بندی

فرق رنگ خودرو 21 و 54 چیست؟

خودروسازی از صنایع بسیار مهم صنعتی محسوب می‌شود. در این صنعت از انواع رنگ های متالیک و روغنی استفاده می‌شود. رنگ خودرو 21 و 54 از رنگ هایی هستند که در صنعت خودروسازی کاربرد دارند. فرق رنگ خودرو 21 و 54 در مات و براق بودن آن‌هاست. رنگ خودرو 21 مات است و اغلب از قیمت پایین تری در بازار برخوردار است. رنگ خودرو 54 براق است و نسبت به رنگ خودرو 21 از قیمت فروش بیشتری برخوردار است. جالب است بدانید در اثر آسیب بدنه خودرو و خراش رنگ می‌توان از هاردنر رنگ خودرو استفاده نمود. قیمت هاردنر رنگ خودرو با توجه به نوع آن و شرکت تولید کننده متفاوت است.

در ادامه این مطلب به بررسی رنگ خودرو 21 و 54 و فرق خواص آن ها می پردازیم. با ما همراه باشید تا بیشتر با این انواع رنگ آشنا شوید.

تفاوت رنگ خودرو 21 و 54

رنگ‌های دو جزئی سری 21 از نوع آکریلیک بوده و مطابق با نمونه کد رنگ های فابریک خودروها فرموله و تنظیم شده اند. این رنگ ها با انواع خودرو های داخلی و خارجی مطابقت مطلوبی دارند.

رنگ خودرو ۲۱ مات است و به آن را رنگ سالید یا ساده نیز می نامند. رنگ‌های مات دانه‌های درشت تری داشته و به‌صورت برجسته نمایان می شوند. کدر بودن این رنگ ها به این دلیل است که این رنگ‌ها مقدار خاصی از نور را بازتاب می‌دهند و این موجب کدر دیده شدن آن‌ها شده است. این کدر یا مات بودن رنگ خودرو زیبایی خاصی به اتومبیل بخشیده و طرفداران مخصوص به خود را داراست. رنگ سالید نسبت به رنگ های براق قیمت پایین ‌تری داشته دارد. اما زیبایی مخصوص به آن موجب تولید و عرضه آن در بازار شده است.

رنگ خودرو 54 یا متالیک

رنگ متالیک از پیگمنت ‌های براق تشکیل شده است. این رنگ‌ها اغلب با رزین ترکیب شده‌اند. این رنگ ها در زوایای مختلفی بازتاب می‌کنند. پیگمنت ها درواقع رنگدانه هایی هستند که از مواد آلی یا معدنی گرفته شده اند. این مواد به دو صورت طبیعی و مصنوعی شناخته می شوند. انواع مصنوعی دارای طیف رنگی بیشتری بوده و خواص مربوط به خود را دارند. رزین استفاده شده در رنگ های متالیک خودرو علاوه بر ایجاد لایه‌ محافظتی، رنگ‌ها را به خوبی با یکدیگر ترکیب کرده و بازتابی زیبا به رنگ خودرو می بخشد.

امروزه رنگ خودرو 54 متالیک یکی از محبوب ترین رنگ‌های خودرو محسوب می شود. این رنگ زیبایی مضاعفی به خودرو می ‌بخشد. جالب است بدانید با تمام زیبایی های رنگ متالیک، خودرو سازان ایرانی اغلب از رنگ های متالیک در تولیدات خود استفاده نمی ‌کنند. برای پوشش خراش های ایجاد شده در رنگ بدنه خودرو می توان از هاردنر رنگ استفاده نمود. قیمت هاردنر رنگ خودرو تحت تاثیر عوامل مختلفی در بازار قرار دارد.

تفاوت رنگ خودرو 21 و 54 در خواص

رنگ خودرو 54 علاوه بر زیبایی در برابر نور خورشید، دچار پوسیدگی نیز نمی‌شود. این رنگ مقاوم بوده و به سختی روی آن خط عمیق می‌افتد. این موضوع مقاومت در برابر خط خوردگی در صنعت خودرو بسیار حائز اهمیت است. اما اگر خط عمیقی روی آن بیافتد باید با ظرافت بالایی‌ آن را ترمیم نمود. برای افزودن زیبایی به رنگ، گاهی در ساخت آن مقدار تعیین شده‌ای از آلومینیم و مس استفاده می‌ شود. این مواد براقیت و زیبایی در بازتاب را افزایش می دهند. برای پوشش آسیب رنگ ها نیز می توان از هاردنر رنگ خودرو استفاده نمود. قیمت هاردنر رنگ خودرو به نوع آن و تولید کننده محصول وابسته است.

رنگ خودرو 54 و 21 از لحاظ قیمتی متفاوت بوده و رنگ خودرو 54 متالیک به مراتب از قیمت های بالاتری برخوردار است. در ادامه به برخی از خواص رنگ خودرو 54 اشاره شده است.

فرق مزایا رنگ خودرو 21 و 54

رنگ خودرو 54

 • پوشش دهی مناسب
 • بازتاب یکسان و منظم نور
 • ثبات بسیار مطلوب
 • مقاومت بالا در برابر اشعه UV، رطوبت و بنزین
 • مقاومت در برابر شرایط خوردگی شدید
 • چسبندگی عالی به سطوح
 • مقاومت در برابر سایش و ترکیبات نفتی
 • براق است.
 • و…

رنگ خودرو 21

 • انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد.
 • چسبندگی عالی به سطح دارد.
 • از مزایا رنگ 21 دو جزئی شامل هاردنر پلی یورتان و تینر پلی یورتان است.
 • بسیار مقاوم است.
 • در برابر سایش و همچنین ترشحات نفتی مقاومت بالایی دارد.
 • مات است.

فرق قیمت رنگ خودرو 21 و 54

قیمت رنگ خودرو 54 در بازار بیشتر از نوع 21 است. همچنین محصولات خارجی و وارداتی نیز از قیمت بیشتری نسبت به انواع تولید ایران برخوردارند. قیمت هاردنر رنگ خودرو نیز تحت تاثیر این عوامل قرار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا