خشک کن ها

سولفات کلسیم

سولفات کلسیم یک ماده شیمیایی بوده و عامل اصلی سختی آب است. برای تنظیم میزان سختی آب از سولفات کلسیم در فرآیندهای گوناگون استفاده می‌شود. از خواص سولفات کلسیم می‌توان به حالت پودری و سفید رنگ آن اشاره نمود. از کاربرد سولفات کلسیم در صنایع غذایی، کشاورز، آرایشی و بهداشتی و… استفاده می شود. انواع سولفات کلسیم تولید شده و در بازار خرید و فروش مواد شیمیایی عرضه می شوند. صنایع با توجه به استفاده از این محصول انواع مورد نیاز را تهیه می کنند. قیمت سولفات کلسیم متفاوت بوده و تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد. شرکت تولید کننده و خلوص محصول از عوامل تاثیر گذار بر قیمت آن خواهند بود. برای خرید سولفات کلسیم می توان به مراکز فروش مواد شیمیایی به صورت آنلاین یا حضوری مراجعه نمود.

این محصول شیمیایی با نام‌ های دیگری مانند گچ، سنگ گچ، کلسیم سولفات و اندریت هم شناخته می شود. در ادامه این مقاله به بررسی خواص، کاربرد، ویژگی و نحوه تولید و مصرف و خرید و فروش این ماده می پردازیم. با ما همراه باشید.

خواص کلسیم سولفات

 • این ماده جامد بوده و حالتی پودری دارد.
 • رنگ آن سفید بلورین است.
 • این محصول شیمیایی کاملا بی بو است.
 • در دمای اتاق پایدار است.
 • ماده ای شیمیایی با ساختاری بلوری راست لوزی می باشد.
 • نقطه ذوب آن ۱۴۵۰ درجه سانتی گراد است.
 • غیر قابل اشتعال بوده و در صورتی که در مجاورت گرما قرار گیرد آتش نخواهد گرفت.
 • یکی از رایج ترین نوع سولفات در جهان است.
 • در آب و اتانول حل نمی شود.
 • ماده ای غیر سمی بوده و برای انسان بی خطر است.

انواع سولفات کلسیم

ترکیب فوق در آب نامحلول بوده و می تواند توسط دو عدد مولکلول H2O آب پوشیده شود. بسته به تعداد مولکول های آبی که این ترکیبات شیمیایی را احاطه می کنند، انواع مختلفی از آن پدید می آید.

 1. خشک یا بی آب که هیچ مولکول آبی در ساختار خود ندارد.
 2. نیم آبه یا گچ که دارای نیم مولکول آب است.
 3. دو آبه که در صورت اختلاط با آب ایجاد می گردد.

کاربرد کلسیم سولفات خوراکی

این ماده شیمیایی منبع مناسبی از کلسیم محسوب می ‌شود. بعلاوه غیر سمی بوده و برای انسان نیز بی خطر است. این ماده در برنامه غذایی انسان به صورت مکمل های غذایی نیز دیده می شود. این ترکیب در مواد غذایی مانند نان، ماکارونی و غذاهای دیگر نیز دیده می شود.

سولفات کلسیم در کشاورزی

بخش عظیمی از سولفات کلسیم در صنعت کشاورزی کاربرد دارد. این محصول شیمیایی به عنوان کود به خاک افزوده شده و به رشد بهتر گیاهان کمک می کند. از این ترکیب و همین طور لیگنو سولفونات کلسیم و بی کربنات آمونیوم در کنترل و تنظیم pH خاک نیز استفاده می شود‌.

کاربرد در پزشکی

از کاربردهای این ماده می توان به استفاده در صنایع داروسازی اشاره نمود. برای تولید انواع قرص ها از این ترکیب به عنوان ماده پرکننده و ماده حاوی کلسیم استفاده می گردد. این ماده قادر است تا با ماده دارویی مورد نظر همگن شود.

خرید سولفات کلسیم

برای تهیه و خرید این ترکیب شیمیایی با کیفیت بالا باید به مراکز معتبر و با سابقه مراجعه نمود. زیرا انواع تقلبی این ترکیب نیز در بازار موجود است که استفاده از آن می تواند موجب بروز آسیب های جدی گردد. برای کسب اطلاع از چگونگی خرید یا چگونگی ثبت سفارش می توان به سایت فروشگاه های معتبر مواد شیمیایی صنعتی مراجعه نمود.

قیمت

قیمت این ماده تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد. خلوص، کیفیت، شرکت تولید کننده و قیمت ارز از عوامل تاثیر گذار بر مواد شیمیایی هستند. بنابراین دور از انتظار نیست که قیمت سنگ گچ نیز متاثر از این عوامل باشد. قیمت محصولات شیمیایی خارجی نیز نسبت به انواع ایرانی بیشتر است. در نهایت این صنایع هستند که با توجه به نیاز خود از انواع مختلف این ترکیب شیمیایی خریداری و مصرف می کنند.

خاطر نشان می شود صنایع همواره به دنبال محصولی با کیفیت و مقرون بصرفه هستند. بنابراین تولید کنندگان باید محصولات خود را در راستای درخواست صنایع قرار دهند تا به فروش بیشتر دست یابند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا