منعقد کننده

سولفات آلومینیوم

منعقد کننده ها از ترکیباتی هستند که امروزه در صنایع مختلف کاربرد دارند. سولفات آلومینیوم نیز نوعی منعقد کننده است که از آن استفاده های زیادی در صنایع دیده می شود. از خواص سولفات آلومینیوم جذب آب بالای این محصول بوده و در حذف کامل ترکیبات کارایی بالایی از خود نشان می دهد. این ماده در آب کاملا محلول بوده و به حذف ذرات موجود در آب و انعقاد ذرات بسیار موثر عمل می کند. انواع سولفات آلومینیوم تولید و در بازار خرید و فروش مواد شیمیایی عرضه می گردد. قیمت سولفات آلومینیوم در انواع مختلف متفاوت بوده و می تواند بازه قیمتی مختلفی را در بر داشته باشد. برای خرید سولفات آلومینیوم می توان به فروشگاه های مواد شیمیایی مراجعه نمود. فروش سولفات آلومینیوم امروزه از طریق سایت فروشگاه های معتبر نیز امکان پذیر است.

انواع سولفات آلومینیوم

انواع سولفات آلومینیوم به دو نوع A و B طبقه بندی می شود.

  1.  نوع A : این نوع از مواد جامد سفید رنگی با غلظت آهن کمتر از 0.05% تشکیل یافته است.
  2.  نوع B : نوع B از مواد جامد قهوه ای رنگی تشکیل شده که غلظت آهن آن ها کمتر از 1.5% است.

کاربرد سولفات آلومینیوم در تصفیه آب و فاضلاب

مهم ترین کاربرد این ماده در صنعت فرآیند تصفیه آب آشامیدنی، آب و پساب های صنعتی و فاضلاب است. خواص منعقد کنندگی این ماده بسیار بالا بوده و برای ایجاد رسوب و ته نشین نمودن 99% از مواد معلق کاربرد مطلوبی دارد. با افزودن سولفات آلومینیوم به آب، ناخالصی های موجود در آب به یکدیگر چسبیده و رسوب می کنند. به این فرایند انعقاد گفته می شود. پس از افزودن این منعقد کننده به آب تجمع ناخالصی ها بیشتر شده و ذرات بزرگ تری تشکیل شده و راحت تر ته نشین می شوند.

فیلترهای متعددی در مسیر فرایند تصفیه آب جایگذاری می شود. این ذرات منعقد شده در فیلترها گیر کرده و به این ترتیب از آب جدا می شوند. البته میزان  مصرف شده از این ماده در تصفیه آب باید مدام بررسی شده و مصرف آن از حد استاندارد تجاوز نکند.

کاربرد سولفات آلومینیوم در رنگرزی نساجی

افراد فعال در صنعت رنگرزی و نساجی همواره به دنبال راهکاری هستند تا موجب ثابت ماندن رنگ و نقش ایجاد شده روی پارچه ها و افزایش دوام چاپ نوشته روی لباس شوند. کاربرد رسوب ژلاتینی یکی از روش های ثبات بیشتر و بهتر رنگ و طرح روی الیاف پارچه است. این رسوب ژلاتینی موثر از طریق حل شدن این ماده در مقدار زیادی از آب حاصل می شود. با این روش یک رسوب هیدروکسید آلومینیوم با خاصیت ژلاتینی نسبتا بالایی تولید می شود. کاربرد این ماده در صنعت رنگرزی به دوام بیشتر رنگ و چاپ روی پارچه کمک می کند. از این ماده در فرآیند رنگرزی به طور کاملا مستقیم نیز می توان استفاده نمود.

فواید مصرف این ماده در چرم سازی

برای ساخت چرم ابتدا پوست حیوانات دباغی شده و سپس با مواد شیمیایی ترمیم می گردد. سولفات آلومینیوم، سدیم کلرید، آرد و سدیم کربنات از ترکیباتی هستند که در فرآیند دباغی روی پوست مورد استفاده قرار می گیرند.

تولید

  1. از واکنش بین اسید سولفوریک و محلول آبدار هیدروکسید آلومینیوم این ماده منعقد کننده بدست می آید.
  2. با گرم کردن آلومینیوم فلزی در محلول سولفوریک اسید نیز می توان به این ماده دست یافت.

ایمنی در مصرف سولفات آلومینیوم

  • هنگام استفاده از مواد شیمیایی نظیر این ماده بهتر است از عینک، دستکش و لباس های ایمنی آزمایشگاهی مناسب استفاده شود.
  • از تماس این ماده با پوست و چشم جلوگیری شود. در صورت برخورد امکان قرمزی، خارش و یا احساس سوزش وجود دارد.
  • علائمی نظیر سرفه، تحریک بینی، گلو و شش‌ها، علائم تنگی نفس از استنشاق این ماده حاصل می‌آید.
  • این ترکیبات باید در ظروف فایبر گلاس، فولاد ضد زنگ و پلاستیک دو جداره نگهداری شوند.

قیمت سولفات آلومینیوم

همان طور که توضیح داده شد این ماده در انواع مختلفی تولید می گردد. قیمت این انواع با یکدیگر متفاوت است. تفاوت قیمت در محصولات خارجی و تولید داخل نیز دیده می شود. نرخ ارز یکی از عوامل دیگر است که بر قیمت محصولات شیمیایی بخصوص انواع وارداتی موثر است. معمولا محصولات ایرانی نسبت به انواع خارجی ارزان ترند. برای خرید این ماده می توان به روش های مختلی اقدام به خرید نمود. فروش سولفات آلومینیوم از فروشگاه های مواد شیمیایی به صورت حضوری و غیر حضوری یا آنلاین امکان پذیر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا