استات

بایوساید

بایوساید مواد شیمیایی گفته می شود که به دفع بی ضرر انواع میکرواگانیسم ها از تجهیزات منجر می شوند. باکتری، ویروس، قارچ و انواع خزه و جلبک از جمله میکروارگانیسم هایی هستند که توسط انواع بایوساید از بین می روند. بنابراین خواص بایوساید به عنوان عامل ضد عفونی کننده شناخته می شود. عملکرد بایوساید ها به عنوان یک عامل بازدارنده شیمیایی یا بیولوژیکی به ضدعفونی کردن سطوح مورد نیاز می انجامد. امروزه استفاده از بایوساید به عنوان یک روش مهم در از بین بردن میکروارگانیسم ها در صنایع مختلف در آمده است. انواع بایوساید تولید شده و به بازار عرضه می گردد. هریک از صنایع برحسب نیاز از انواع این ترکیبات استفاده می کنند. قیمت انواع مختلف این ماده متفاوت بوده و می تواند مقادیر مختلفی را شامل شود. برای خرید این ماده می توان به شرکت های فروشنده مواد شیمیایی مراجعه نمود.

ویژگی بایوساید مناسب

  • کنترل کننده و حذف کننده جلبک و باکتری ‌ها و سایر میکروارگانیسم ها
  • دارای اثرات پیشگیری کننده ماندگار و موثر است.
  • حاوی مواد ضد خوردگی و بازدارنده از خوردگی است.
  • در برابر ایجاد و گسترش رسوبات مقاوم است.
  • کشش سطحی آب را کاهش می دهد.

بایوساید های اکسید کننده

این بایوسایدها باکتری ها را از طریق فرآیند های الکتروشیمیایی اکسیداسیون نابود می کنند. کلر، دی اکسید کلر، پراکسید هیدروژن، برم و ازن از جمله بایوسایدهای اکسنده بشمار آمده و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

بایوسایدهای غیراکسید کننده

بایوسایدهای غیر اکسید کننده به صورت موردی استفاده شده و در صورت وجود چالش های خاص با آب مورد استفاده قرار می گیرند. ترکیباتی مانند آمونیوم کوارتز، ایزوتیازولین، برونوپل و گلوتارآلدهید از جمله ترکیبات بایوسایدی غیر اکسنده هستند که برحسب نیاز و شرایط حاکم مورد استفاده قرار می گیرند.

مزایا بایوساید اکسنده

از بایوساید های اکسنده در غلظت های کمتری نسبت به بایوسایدهای غیر اکسنده استفاده می شود. بنابراین کاربرد بایوسایدهای اکسنده مقرون به صرفه تر خواهد بود. از طرفی استفاده مداوم از یک نوع بایوساید غیر اکسید کننده به رسوب گذاری میکروبی در آب منجر خواهد شد. برای حل مشکل دو نوع زیست کش غیراکسید کننده در سیستم بسته یا سیستم خنک کننده باز به کار برده می شود.

عملکرد بایوساید

انواع بایوسایدها با توجه به ساختارشان شیوه های مختلفی را برای از بین بردن میکروارگانیسم ها به کار می برند. بعضی از بایوسایدهای به ساختار سلولی میکروارگانیسم ها اتصال خارجی ایجاد می کنند. برخی به اندام های سلولی و برخی هم به غشای سلولی متصل می شوند. بر اساس اتصالات رخ داده، فعالیت متابولیکی میکروارگانیسم های هوازی یا بی هوازی متوقف و پروتئین های تیول به رادیکال های آزاد تجزیه می شوند. این فعالیت ها موجب مرگ میکروارگانیسم ها می شود.

کاربر بایوساید در تصفیه آب

رشد و تکثیر میکروارگانیسم های مختلف مانند انواع باکتری، قارچ و جلبک در استخرهای شنا و حوضچه های تصفیه آب آشامیدنی همواره از مشکلاتی است که در صدد رفع آن هستند. وجود این میکروارگانیسم ها در آب می تواند به بروز بیماری های گوارشی و همینطور مشکلات پوستی و تنفسی منجر شود. به دلیل تغییراتی که میکروارگانیسم ها در سیستم های خنک کننده ایجاد می کنند، موجب افزایش مقدار رسوب بر روی تاسیسات مختلف خواهند شد. بنابراین در این موارد می توان از بایوسایدهای غیر اکسنده برای جلوگیری از ایجاد رسوب استفاده نمود.

قیمت بایوساید

همان طور که توضیح داده شد، انواع مختلفی از بایوساید های مختلف تولید و در بازار مواد شیمیایی عرضه می شوند. قیمت بایوساید نیز با توجه به انواع مختلف آن متنوع است. برند تجاری تولید کننده و خارجی یا تولید داخل بودن این ماده نیز بر قیمت نهایی آن موثر است. مواد شیمیایی از محصولاتی هستند که نوسانات نرخ ارز بر روی قیمت آن ها بسیار تاثیر گذار است. بنابراین در قیمت این محصول فاکتورهای مختلفی تاثیر دارد.

خرید بایوساید

خرد و فروش بایوساید در بازار جهانی بسیار صورت می پذیرد. زیرا بایوسایدها از مواد پرمصرف صنعتی هستند. برای دریافت قیمت این ماده می توان به سایت شرکت های فروشنده مواد شیمیایی مراجعه نمود و در صورت تمایل اقدام به خرید محصول نمود. توجه نمایید این ماده را تنها از مراکز معتبر فروش تهیه نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا