تصفیه آب

انواع قرص کلر

قرص کلر از مواد شیمیایی پرمصرف است که در انواع مختلف در بازار خرید و فروش می شود. انواع قرص کلر آنزیم دار و ساده در بازار موجود بوده و قابل تهیه است. کاربرد قرص کلر در ضد عفونی آب بخصوص آب استخر ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. از خواص انواع قرص کلر این است که با حل شدن در آب از رشد میکروارگانیسم ها جلوگیری کرده و مانع تیره شدن آب و لیز شدن دیواره استخر می شود. با کاربرد انواع قرص کلر می توان ماندگاری آب استخرها را افزایش داده و بنابراین زمان تعویض آب استخر به تعویق خواهد افتاد. قیمت انواع قرص کلر متفاوت است. این ماده در خلوص و وزن های مختلفی تولید و بسته بندی می شود که قیمت هر یک از انواع متفاوت خواهد بود. برای خرید و فروش قرص کلر می توان به فروشگاه های مواد شیمیایی مراجعه نمود.

انواع قرص کلر موجود در بازار

  • قرص کلر حاوی مس سولفات

قرص های کلر که حاوی کات کبود هستند، قادرند باکتری های بیماری زا و سایر آلودگی های آب را از بین برده و علاوه بر آن از رشد مجدد جلبک ها در داخل آب و سبز شدن آب استخر جلوگیری کنند. این ویژگی مقرون به صرفه است و موجب می شود تا آب استخر برای مدتی طولانی نیاز به تعویض نداشته باشد. بنابراین از هدر رفتن اب نیز پیشگیری می شود.

  • قرص کلر با خلوص 90 درصد 20 گرمی

از این نوع قرص کلر بیشتر در استخرهای خانگی استفاده می شود. زیرا وزن این قرص ها کم بوده و برای حفاظت از حجم های کمتر آب مناسب است.

  • قرص کلر با خلوص 90 در صد 200 گرمی

از این نوع برای ضد عفونی نمودن حجم های بالای آب استفاده می شود. استخر های عمومی بزرگ بوده و شامل حجم بالایی از آب می شوند. بنابراین انواع قرص کلر 200 گرمی برای استفاده در این استخر ها بسیار مناسب است.

نحوه و مقدار استفاده از انواع قرص کلر

میزان استفاده از انواع قرص کلر از نکات مهم و ضروری است. استفاده از مقدار زیاد قرص کلر به تمیز شدن آب استخر کمک نخواهد کرد و استفاده آن باید در بازه مجاز مصرف کلر قرار گیرد. درواقع استفاده بیش از حد کلر می تواند برای کودکان و زنان باردار خطراتی را ایجاد نماید.

میزان استفاده از قرص کلر به ‌اندازه آب استخر بستگی دارد. هر قرص کلر 3 اینچی برای 5000 گالن آب در هفته می تواند به کار رود. این تناسب در مقدار استفاده از قرص کلر را می توان برای استخرهای بزرگ‌ تر تعمیم داد. برای ضد عفونی نمودن استخرهای کوچک نیز کافی است تا هفته‌ای یک بار از  قرص کلر 1 اینچی استفاده شود.

برای استفاده از این قرص ها می توان از سبد شناور مخصوص قرص کلر استفاده کرد. این سبد ها در آب استخر حرکت کرده و به بنابراین با حل شدن آرام قرص کلر، تمام آب استخر ضد عفونی می گردد.

مزایای استفاده از قرص کلر

مزایا استفاده از قرص کلر به قدری است که در ضد عفونی آب استخر ها به عنوان اولین گزینه انتخاب می شود. در ادامه به دو مزایا و فواید مهم این قرص های کلر اشاره شده است.

مقرون ‌به ‌صرفه است

این قرص ها از لحاظ اقتصادی نسبت به سایر روش های ضد عفونی بسیار مقرون به صرفه اند. درواقع تنها با یک قرص 3 اینچی کلر می‌ توان 5000 گالن از آب استخر را با هزینه بسیار پایین تصفیه نمود.

کاربرد آسان دارد

استفاده از قرص کلر برای ضد عفونی بسیار آسان بوده و می توان آن را در اسکیمر، کلرزن‌ های شناور یا کلر زن خطی استفاده نمود.

کاربرد انواع قرص کلر

  • ضد عفونی کننده آب
  • پیشگیری از سبز شدن آب استخر
  • جلوگیری از لیز شده دیواره و کف استخر
  • از بین بردن میکروارگانیسم‌ ها مانند باکتری و ویروس
  • حفظ میزان pH آب استخر ها

قیمت خرید و فروش قرص کلر

قیمت خرید و فروش قرص کلر به انواع آن وابسته است. هرچه وزن قرص ها و خلوصشان بیشتر باشد قیمت محصول نیز بیشتر خواهد بود. از طرفی انواع قرص کلر آنزیم دار نیز تولید می شوند که آن ها نیز قیمت های بالاتری از قرص های کلر ساده خواهند داشت. برای خرید قرص کلر می توان به فروشگاه های مواد شیمیایی مراجعه نمود.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا