اسید

اسید کلریدریک

ما در زندگی روزمره خواسته و ناخواسته از اسیدهای مختلفی استفاده می کنیم. اسید ها در زندگی روزمره نیز کارایی های متفاوتی دارند. یکی از اسیدهایی که به طور گسترده کاربرد دارد اسید کلریدریک است که با نام جوهر نمک نیز شناخته می شود. از خواص اسید کلریدریک می توان به شفاف، بی رنگ و بدون بو بودن آن اشاره کرد. کاربرد اسید کلریدریک به عنوان یک اسید معدنی خورنده با کاربرد های صنعتی گسترده شناخته می شود. کاربرد اسید کلریدریک در ساخت فولاد و صنایع شیمیایی صورت می پذیرد. انواع اسید کلریدریک در خلوص های مختلف برای مصارف مختلف صنعتی تولید و عرضه می گردد. قیمت اسید کلریدریک با توجه به میزان خلوص آن متفاوت بوده و انواع با خلوص بیشتر قیمت های بیشتری نیز دارند. خرید و فروش اسید کلریدریک در فروشگاه های مواد شیمیایی صورت می پذیرد.

توجه شود که در مصرف اسیدکلریدریک باید ایمنی را کاملا رعایت نموده و از تماس آن با چشم و پوست و تنفس بخارات آن جلوگیری نمود.

اسید کلریدریک چیست

اسیدکلریدریک اسیدی با میزان خورندگی قوی است و به طور طبیعی و البته به صورت رقیق در آب معده نیز وجود دارد. از خواص اسیدکلریدریک به طور گسترده در صنعت و آزمایشگاه های صنعتی و تحقیقاتی استفاده می‌ شود. کاربرد این ماده به عنوان محلول تمیز کننده یا تنظیم کننده pH در بسیاری از صنایع دیده می شود. اسیدکلریدریک در ساخت مواد شیمیایی نظیر مواد شیمیایی پیشگیری کننده از رشد لجن موجود در مواد کاغذی استفاده می شود.

خواص و ویژگی

  • فرمول شیمیایی: HCl
  • وزن مولکولی: 36.485 گرم بر مول
  • دمای جوش: ۱۱۰ درجه سانتی گراد
  • چگالی نسبی: ۱.۱۸ گرم بر سانتی متر مکعب
  • وضعیت اشتعال: غیر قابل اشتعال
  • سایر اسامی: اسید موریاتیک، ارواح نمک، کلرید هیدرونیوم، هیدرو کلریک اسید

اسید کلریدریک چه کاربردی دارد

کاربرد اسید کلریدریک صنعتی

کاربرد اسیدکلریدریک در بخش های گسترده‌ای از صنعت دیده می شود. این ماده در ساخت ترکیباتی همچون پلی وینیل و دی کلرید اتیلن و رزین های اپوکسی دیده می شود. به دلیل سرطان زا بودن این ماده امروزه برای تولید پلاستیک کمتر از آن استفاده می شود.

از این ماده برای ساخت فلز نیز استفاده می گردد. اسیدکلریدریک ماده ای خورنده بوده و برای ساخت فلز، از بین بردن ناخالصی ها، محافظت در برابر آلاینده ها، ایجاد سطح صاف و افزایش دوام فلز مورد استفاده قرار می گیرد.

به پردازش چرم در چرم سازی یکی دیگر از دلایل خرید اسید کلریدریک است.

تولید ترکیبات غیر آلی نظیر کلرید آهن، پلی آلومینیوم و کلرهیدرات آلومینیوم، نمک های آلومینیوم در صنایع آرایشی و بهداشتی از دیگر استفاده های این اسید بشمار می آید.

کاربرد در صنایع دارویی، پزشکی، فرآوری چرم، صنعت نفت ساخت باتری، آبکار، ترکیبات آتش بازی و… از دیگر فواید و مزایا مصرف این ماده شیمیایی است.

کاربرد اسید کلریدریک 33 درصد

از اسیدکلریدریک ۳۳ درصد برای تصفیه نمک قابل استفاده در مواد غذایی استفاده می شود. اسیدی قوی مانند کلرید هیدروژن برای تنظیم اسیدیته طیف وسیعی از محلول ها مورد استفاده قرار می گیرد. محصولات دارویی و مواد افزودنی خوراکی مانند فروکتوز، اسید سیتریک، پروتئین گیاهی هیدرولیز شده و… از جمله ترکیباتی هستند که در ساخت آن ها از کاربرد خواص اسیدکلریدریک استفاده می شود.

 ایمنی در مصرف اسیدکلریدریک

غبار اسیدی این ماده دارای هیدروکلریک اسید متراکم یا همان دودهای اسیدکلریدریک است و تنفس آن بسیار خطرناک خواهد بود.

محلول های این ماده و همین طور مه آن دارای ویژگی خورندگی بالایی هستند.

کاربرد این ماده می تواند به پوست، چشم، اندام تنفسی و روده آسیب وارد نماید. بنابراین در حین استفاده از این ماده آن را در زیر هود قرار دهید.

هنگام کار با آن این ماده اسیدی حتما از دستکش، عینک های محافظ برای حفاظت چشم، لباس مناسب و همین‌طور ماسک استفاده نمایید.

قیمت اسید کلریدریک

قیمت فروش اسیدکلریدریک تا حد زیادی به خلوص آن وابسته است. همچنین شرکت تولید کننده نیز بر قیمت این محصول موثر است. توجه شود که قیمت اسیدکلریدریک مرک نسبت به انواع دیگر بیشتر است. برای خرید این ماده می توان به مراکز فروش مواد شیمیایی مراجعه نمود. فروش مواد شیمیایی از طریق سایت های معتبر نیز صورت می پذیرد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا