اسید

اسید سیتریک

امروزه کاربرد مواد شیمیایی در صنعت و همین طور زندگی روزمره افزایش یافته است. اسید سیتریک از جمله ترکیباتی است که کاربرد های زیادی داشته و درواقع از ترکیبات پرمصرف است. اسید سیتریک یک اسید آلی و ضعیف است که به طور طبیعی نیز یافته می شود و می تواند در بسیاری از صنایع مفید باشد. کاربرد اسید سیتریک به عنوان طعم دهنده و نگهدارنده در صنایع غذایی صورت می پذیرد. این ماده یک ترکیب بسیار مفید بوده و در چرخه کربس نیز حضور دارد. در ادامه این مقاله به کاربرد و خواص و ویژگی و قیمت خرید و فروش اسید سیتریک می پردازیم. قیمت این ماده به میزان خلوص و گرید تولید شده وابسته بوده و می تواند مقادیر مختلفی را در بر گیرد. تولید کنندگان اسید سیتریک در سراسر جهان انواع مختلف این ماده را تولید و عرضه می کنند.

برای خرید اسید سیتریک می توان به روش های حضوری و یا خرید از طریق سایت فروشگاه های مواد شیمیایی اقدام نمود.

انواع اسید سیتریک

  • اسید سیتریک صنعتی
  • اسید سیتریک خوراکی

خواص اسید سیتریک

  • فرمول شیمیایی: C6H8O7
  • جرم مولکولی: 192.124 گرم بر مول
  • نقطه ذوب: حدود 153 درجه سانتی گراد
  • حلالیت: محلول در آب، الکل، استون
  • خطرات اصلی: چشم و پوست

کاربرد اسید سیتریک در صنایع غذایی

این ماده در گرید های مختلفی تولید و در بازار عرضه می گردد. از اسیدسیتریک خوراکی به عنوان نگهدارنده در مواد غذایی مانند انواع کنسرو استفاده می شود. این ماده هم به منظور پایین آوردن pH و هم برای طعم بخشیدن ومتعادل نمودن مزه به مواد غذایی افزوده می شود.

اسیدسیتریک در نوشابه

اسیدسیتریک نقش زیادی در افزایش طعم، به ویژه در صنایع تولید نوشابه و نوشیدنی های مصنوعی دیگر دارد. خواص اسیدسیتریک با ایجاد طعم ترش قادر است شیرینی نوشیدنی ها را خنثی کرده و طعم دلپذیری به آن ها ببخشد. میانگین میزان استفاده از اسیدسیتریک البته برای استفاده از این ماده محدوده تعیین شده است و نباید بیش از مقدار مجاز استفاده گردد.

فواید مصرف اسیدسیتریک در صنایع کشاورزی

برای تنظیم کردن اسیدیته خاک کشاورزان اغلب از این ماده استفاده می کنند. در برخی مناطق که خاک آن قلیایی است و یا برای کشت یک محصول به خاک اسیدی نیاز است، می توان از ترکیباتی مانند اسیدسیتریک برای تنظیم pH محیط زیر کشت استفاده نمود. البته نحوه استفاده از این ترکیبات بسیار مهم بوده و اگر به درستی استفاده نشود می تواند به گیاه آسیب بزند.

فواید و خواص اسید سیتریک خوراکی

اسیدسیتریک خوراکی به دلیل خواص ضد میکروبی و ضد التهابی برای مغز و بدن فواید مختلفی دارد. این ماده میزان جذب مواد مغذی را افزایش داده و مصرف آن به رشد بهتر و سلامت استخوان ها می انجامد. این ماده در غذاهای کنسروی، مکمل های ورزشی، انواع سس و نوشیدنی ها دیده می شود.

خواص اسید سیتریک برای پوست

با کاربرد اسیدسیتریک می توان پوست را لایه برداری کرده و سلول های مرده را از سطح پوست پاک نمود. این ماده می تواند لکه های پوستی، جای جوش و آثار پیری را از بین ببرد. کاربرد این اسید از تجمع سلول‌ های مرده جلوگیری کرده و مانع ایجاد جوش‌ های سرسیاه و لکه‌های خشک منجر می‌شود. اسیدسیتریک از خانواده آلفا هیدروکسی اسیدها بوده و می تواند فواید زیادی برای پوست به همراه داشته باشد.

اسید سیتریک آبدار و خشک

اسیدسیتریک یکی از پرکاربرد ترین اسیدهای آلی مورد استفاده در صنعت است. این اسید را می توان در طیف وسیعی از صنایع مانند صنایع غذایی، داروسازی، آرایشی و بهداشتی، آبکاری، صنایع شیمیایی، رنگ و … به کار برد. اسیدسیتریک به دو صورت آبدار و خشک تولید و در بازار عرضه می شود.

تفاوت اسیدسیتریک و استیک اسید

استیک اسید یک اسید آلی ضعیف است که در سرکه یافته می شود. اما اسیدسیتریک را می توان در مرکباتی همچون لیمو یافت. استیک اسید تنها یک هیدروژن قابل تعویض دارد. اما اسیدسیتریک 3 هیدروژن قابل تعویض دارد. در نهایت هر دو این ترکیبات اسیدهای ضعیفی بشمار می آیند و هرکدام در صنعت استفاده های خاصی دارند.

قیمت اسید سیتریک

قیمت این ماده تا حد زیادی به گرید تولید شده و خلوص آن وابسته است. هرچه خلوص محصول بیشتر باشد قیمت بالاتری هم خواهد داشت. از طرفی این ماده در گرید های خوراکی و صنعتی تولید می گردد. مسلما قیمت گرید خوراکی بیشتر خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا