اسید

اسید سولفونیک

اسید سولفونیک ترکیبی آلی و گوگرد دار است که کاربرد های مختلفی در صنایع برای آن دیده می شود. از خواص اسید سولفونیک به عنوان یک سورفکتانت در صنایع بخصوص صنایع تولید شوینده استفاده می شود. از خواص اسید سولفونیک می توان به رنگ قهوه ای، غیر فرار و محلولیت در آب اشاره کرد. این ماده با LABSA نیز شناخته شده و فرمول شیمیایی آن RS(=O)2–OH است. از خواص اسید سولفونیک این است که علاوه بر اینکه یک سورفکتانت حد واسط است با سورفکتانت های کاتیونی، آنیونی و آمفوتر نیز سازگار است. انواع اسید سولفونیک در گرید های صنعتی و آزمایشگاهی تولید شده و برای مصرف به بازار خرید و فروش مواد شیمیایی عرضه می گردد. قیمت اسید سولفونیک با خلوص و گرید های مختلف در بازار متفاوت است. برای خرید اسید سولفونیک می توانید به فروشگاهای مواد شیمیایی مراجعه نمایید.

خواص اسید سولفونیک

سولفونیک اسیدها در دسته اسیدهای قوی جای گرفته است. این ماده در حدود یک میلیون برابر از اسید کربوکسیلیک قدرت اسیدیته بیشتری دارد. اسیدهای سولفونیک به صورت جامدات بلوری یا مایعات چسبناک و با جوش زیاد دیده می شوند. این موضوع به دلیل قطبی بودن این ترکیبات رخ می دهد. از خواص اسیدسولفونیک می توان به بی رنگ و غیر اکسید کننده بودنشان اشاره نمود. همچنین کاربرد اسید سولفونیک به عنوان کاتالیزور اسیدی در واکنش‌های آلی نیز صورت می پذیرد. قطبیت و اسیدیته بالا در این ترکیبات باعث شده است تا این مواد محلول در آب باشد.

تولید سولفونیک اسیدها

روش سولفوناسیون الکلیل بنزن خطی برای تولید اسیدسولفونیک بسیار به کار می‌ رود. ترکیبات تشکیل دهنده در این فرآیند شامل اکسیژن، گوگرد، الکیل بنزن خطی و اسید سیتریک است. البته با اکسیداسیون تیول ها نیز می توان اسیدهای سولفونیک را تولید نمود.

کاربرد سولفونیک اسید در مواد شوینده و سورفکتانت

از خواص مواد شوینده و سورفکتانت ها این است که قادرند مولکول هایی را که گروه های بسیار غیر قطبی دارند با مولکول های بسیار قطبی ترکیب کنند. از اواسط قرن بیستم کاربرد اسیدهای سولفونیک از صابون های قدیمی پیشی گرفته است. صابون‌ هایی که از ترکیبات سولفوناتی ساخته می شوند در آب های سخت منجر به ایجاد تولید سفیدک نخواهند شد.

کاربرد سولفونیک اسیددر رنگ

رنگ های آنتروکینون بیشتر با استفاده از فرآیند سولفوناسیون تولید یا مورد پردازش قرار می گیرند. اسیدهای سولفونیک به پروتئین ها و کربوهیدرات ها تمایل زیادی دارند. بنابراین بیشتر رنگ ها با قابلیت شستشو، اسیدهای سولفونیک را در ساختارشان دارند. این ترکیبات برای ساخت رنگ های غذایی مورد استفاده قرار می گیرند.

ایمنی در مصرف سولفونیک اسید

اسید سولفونیک از اسیدهای آلی به نسبت خطرناک شناخته می شود.

در صورت احتراق این ماده، ترکیباتی همچون مونوکسید کربن و دی اکسید کربن، گازهای سولفوردار و اکسیدهای نیتروژن آزاد می شوند. این گازها می توانند برای سلامت محیط زیست و انسان ها خطرناک باشند.

در صورت استنشاق بخارات اسیدسولفونیک، تحریک و سوزش سیستم تنفسی و ریه ها ایجاد می گردد.

تماس این ماده اسیدی با پوست دست یا چشم تحریک و سوزش در محل تماس رخ خواهد داد.

در هنگام استفاده از مواد شیمیایی بخصوص اسیدها حتما از دستکش و لوازم ایمنی آزمایشگاهی استفاده نمایید.

نمایندگی فروش اسید سولفونیک

نمایندگی فروش این ماده در ایران وجود داشته و می توان آن را برای مصارف مختلف تهیه و مصرف نمود. همچنین نمایندگان فروش اینترنتی این محصولات نیز مشغول به فعالیت بوده و برای خرید اسیدسولفونیک از آن ها می توان اقدام نمود. توجه شود که این محصول را تنها از مراکز معتبر فروش خریداری نمایید. توجه نمایید که این محصولات در انواع ایرانی و خارجی قابل تهیه هستند.

قیمت اسید سولفونیک

قیمت این ماده به گرید تولید شده و خلوص آن مرتبط است. هرچه خلوص محصول بیشتر باشد قیمت بالاتری هم خواهد داشت. از طرفی محصولات وارداتی قیمت بیشتری از انواع تولید داخل خواهند داشت. آنچه در فروش مواد شیمیایی اهمیت دارد و منجر به فروش بیشتر آن محصول می گردد؛ داشتن کیفیت و خلوص مطلوب و در عین حال داشتن قیمت مناسب و مقرون به صرفه است. برای خرید این ماده می توان به روش حضوری یا خرید از سایت فروشگاه های معتبر اقدام نمود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا