اسید

اسید سولفوریک

امروزه کاربرد بسیاری از مواد شیمیایی در صنایع صورت می پذیرد. اسید سولفوریک یکی از مهم ترین و اصلی ترین ترکیبات شیمیایی مورد استفاده در صنایع بوده و مصارف مختلفی دارد. این ماده از اسید های بسیار قوی بوده و با نام های جوهر گوگرد، اسید باتری و… نیز شناخته می شود. خواص اسید سولفوریک موجب استفاده های گسترده از آن شده است. کاربرد اسید سولفوریک در کشاورزی برای تولید کود، در صنایع تولید شوینده و… دیده می شود. انواع اسید سولفوریک تولید شده و برحسب کاربردش مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت اسید سولفوریک در بازار به خلوص آن وابسته است. خلوص های بیشتر از مواد شیمیایی قیمت های بالاتری نیز خواهند داشت.

کاربرد اسید سولفوریک به عنوان یک ماده صنعتی پرمصرف صورت پذیرفته و تقاضا برای آن در بازار جهانی رو به افزایش است. برای خرید این ماده می توانید به روش حضوری و یا خرید از سایت اقدام نمایید.

خواص اسید سولفوریک

اسیدسولفوریک مایعی با نقطه جوش بسیار بالا بوده و دارای مولکول های قطبی است. این مولکول ها قادرند به سادگی بایکدیگر پیوندهای هیدروژنی قوی برقرار کنند. از ویژگی سولفوریک اسید گران‌روی بالای آن است که باعث می شود تا بتواند به هر مقداری در آب حل شود و محلول های اسیدی با pH مختلف تولید کند. فرمول شیمیایی این ماده H2SO4 است و جرم مولی برابر با 98.079 گرم بر مول دارد. نقطه ذوب این ماده 10 درجه سانتی گراد و نقطه جوشی برابر با 337 درجه سانتی گراد داراست.

تولید اسید سولفوریک

این ماده را به صورت طبیعی نیز در گاز های خارج شده از آتشفشان می توان یافت. اما برای کاربرد های صنعتی باید این اسید را تولید نمود. فرآیند تولید اسیدسولفوریک طی 4 مرحله صورت می پذیرد.

  • مرحله اول: استخراج گوگرد
  • مرحله دوم: تبدیل نمودت گوگرد به دی اکسید گوگرد
  • سوم: تبدیل کردن دی اکسید گوگرد به تری اکسید گوگرد
  • مرحله چهارم: تبدیل کردن تری اکسید گوگرد به اسیدسولفوریک

کاربرد اسید سولفوریک در کشاورزی

برای تولید کود آمونیوم سولفات در کشاورزی از این ماده استفاده می شود. این کود قادر است کمبود گوگرد موجود در خاک را جبران نماید. اسیدسولفوریک پس از ورود به خاک با آهک موجود در خاک واکنش داده و سولفات کلسیم آبدار تولید می کند. این ماده به گچ کشاورزی معروف است.

اسید سولفوریک 98 درصد

از مزایا اسید سولفوریک 98 درصد در کشاورزی می توان به کاهش میزان قلیایی بودن خاک و آب اشاره نمود. در صورت استفاده منظم خاک به درستی تهویه شده و میزان نفوذ پذیری آن افزایش می یابد. در صورت استفاده از اسیدسولفوریک می توان میزان شوری خاک را نیز کاهش داد.

یکی از موارد استفاده از  این ماده استفاده در باغ های پسته است. ریشه درختان پسته به تهویه بسیار حساس می باشند. اسیدسولفوریک به عنوان کود شیمیایی قوی عمل کرده و مشکلات کشاورزان را در پرورش درختان پسته بهبود می بخشد. البته توجه شود که کود زیاد به زمین های زراعی موجب می شود تا حاصلخیزی خود را از دست بدهند.

کاربرد اسید سولفوریک در شوینده ها

اسیدسولفوریک ماده ای با قدرت هیدرولیز بسیار قوی است. این ماده قادر است تا چربی ها و لیپید ها را در خود حل کند. بنابراین با کاربرد این ماده در شوینده ها می توان از آن به عنوان حلال چربی ها و لیپید ها استفاده نمود.

دلیل مصرف اسیدسولفوریک در چرم سازی

همان طور که گفته شد قدرت هیدرولیز بسیار قوی در این ماده منجر به حل نمودن چربی ها و لیپیدها می شود. به همین دلیل می توان از این ماده در صنعت چرم سازی مورد استفاده نمود. این ماده قادر به حل نمودن چربی ها، مو و لایه های آلوده از سطح چرم و پاک نمودن آن است. فواید اسیدسولفوریک در چرم سازی را می توان به دلایل زیر مربوط دانست.

  • مو زدایی و آهک‌ زنی چرم
  • حذف نمودن سایر زوائد و پسماندهای چرم
  • حذف آهک

قیمت خرید و فروش اسید سولفوریک

این ماده در خلوص های مختلفی مانند اسیدسولفوریک 98%، 50%، 35% و… تولید می شود. قیمت این انواع در بازار خرید و فروش مواد شیمیایی با یکدیگر متفاوت است. معمولا انواع با خلوص بالاتر قیمت های بالاتری نیز خواهند داشت. برای خرید این محصول می توانید به صورت حضوری و یا خرید از سایت فروشگاه های مواد شیمیایی اقدام نمایید. توجه کنید که مواد شیمیایی را تنها از منابع معتبر تهیه و مصرف نمایید.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا