اسید

اسید استئاریک

اسید استئاریک یک اسید چرب و دارای هجده کربن است. در یک سر این ماده یک گروه کربوکسیل وجود داشته و در سر دیگر آن یک گروه متیل قرار دارد. این ماده پیوند دوگانه ندارد و بنابراین در دسته ترکیبات اشباع جای گرفته است. به نمک و استرهای این ماده استئارات گفته می شود. از خواص استئاریک اسید این است که می توان آن را به صورت طبیعی در چربی ها و روغن های حیوانی و گیاهی یافت و جداسازی نمود. خواص اسید استئاریک جامد، مومی، سفید و طعم ملایم و روغنی آن است. از دیگر ویژگی اسید استئاریک آب گریز بودن آن است، بنابراین در آب نامحلول است. کاربرد اسید استئاریک به دلی دارا بودن یک سر قطبی و یک سر ناقطبی در تولید صابون استفاده می شود.

انواع اسید استئاریک توسط شرکت های تجاری مختلف تولید و عرضه می شوند. قیمت فروش اسید استئاریک به انواع آن وابسته است.

انواع استئاریک اسید

این ماده را بر اساس منبع تولید به انواع حیوانی و گیاهی تقسیم بدی می‌ شود. همچنین انواع اسیداستئاریک با توجه به فرآیند تولید و میزان خلوص نیز به سه دسته ۱، ۲ و ۳ استئاریک اسید فشرده شده تقسیم بندی می شود.

اسیداستئاریک پرس سه گانه از خالص ترین انواع این اسید بوده و از منابع گیاهی تهیه می شود. از این گرید در مواد غذایی، صنایع آرایشی و بهداشتی و دارویی استفاده می شود. نوع یک پرس نیز از منابع حیوانی مشتق شده  و از آن در کاربردهای صنعتی استفاده می شود.

اسید استئاریک خوراکی

این ماده از کلمه یونانی به نام خاکستر نام گذاری شده است و همان طور که گفته شد در دو گرید صنعتی و خوراکی تولید می گردد. این ماده کاربرد فراوانی در صنعت دارد. اسیداستئاریک خوراکی به شکل طبیعی در روغن های گیاهی و خوراکی وجود داشته و به شکل طبیعی در گیاهان و چربی های حیوانی نیز یافته می شود. اسیداستئاریک خوراکی همچنین در چربی های گیاهی و کره کاکائو نیز یافته می شود.

فواید استئاریک اسید برای پوست

از این ماده برای غلیظ شدن و تثبیت انواع پمادها، لوسیون و نرم کننده ها همراه با امولسیفایرها استفاده می شود. این ماده روغن و ناخالصی هایی که روی پوست انباشته شده است را شسته و به حفظ رطوبت پوست کمک می کند. این ماده در نهایت موجب احساس خنکی روی پوست می شود. بنابراین فواید مصرف این ماده برای بدن مفید خواهد بود.

کاربرد اسیداستئاریک در شمع سازی

این ترکیب شباهت زیادی به موم دارد و در صورت اضافه شدن به محصولات موجب سخت و سفت شدن آن ها می شود. مزیتی که این ماده در تولید شمع دارد این است که مدت ماندگاری آن بیشتر می شود. در واقع سختی حاصل از مصرف این ماده در شمع موجب می شود تا ذوب شدن نسبت به نوع نرم مدت زمان بیشتری طول بکشد. کاربرد اسید استئاریک در شمع سازی موجب مات تر، روشن تر و شفاف تر شدن آن می گردد.

کاربرد اسید استئاریک در صابون سازی

این ماده برای سخت شدن و غلیظ  شدن محصولاتی مانند صابون و کرم مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد اسیداستئاریک در صابون، منجر به ایجاد کف بیشترش و حسی مخملی را به مصرف کننده القا می کند. خواص این ماده منجر شده است تا از آن به‌ویژه در کف ها و کرم های اصلاح استفاده شود. این ماده رطوبت پوست را نیز حفظ کرده و بنابراین استفاده از آن در صابون باعث افزایش رطوبت پوست خواهد شد در عین حال که آلودگی ها را نیز پاک خواهد کرد. همین ویژگی ها باعث شده است که از آن در مایعات و پودرهای شستشو لباس نیز استفاده شود.

قیمت اسیداستئاریک

قیمت اسید استئاریک تا حد زیادی به نوع گرید آن وابسته است. گرید های خوراکی اغلب قیمت های بالاتری خواهند داشت. خلوص و کیفیت ماده نیز می تواند بر قیمت محصول موثر باشد. توجه شود مواد شیمیایی وارداتی قیمت های بیشتری نسبت به انواع ایرانی دارند. برای دریافت قیمت این محصول پرکاربرد صنعتی می توانید به سایت فروشگاه های معتبر مراجعه کنید.

خرید و فروش اسید استئاریک در بازار جهانی صورت می پذیرد. زیرا این ماده کاربرد های مختلفی در صنایع گوناگون دارد. برای خرید این ماده می توان به مراکز فروش مواد شیمیایی مراجعه نمود. توجه نمایید که این ماده را تنها از فروشگاه های معتبر خریداری نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا