اسید

استیک اسید

استیک اسید یک اسید آلی و از مهم ترین اسید های کربوکسیلیک به حساب می آید. اسید استیک با نام اتانوئیک اسید نیز شناخته می شود. از خواص استیک اسید می توان به مایع، بی رنگ و بویی شبیه به بوی سرکه اشاره نمود. انواع استیک اسید به صورت طبیعی و صنعتی موجود بوده و قابل تهیه و استفاده است. از کاربرد استیک اسید می توان به استفاده آن در تولید مواد شیمیایی، افزودنی مواد غذایی، کاربرد های پزشکی و… اشاره کرد. انواع این ماده در بازار با خلوص ها و گرید های مخنلف عرضه می گردند. معمولا گرید های خوراکی و دارویی قیمت های بالاتری از انواع صنعتی دارند. برای خرید استیک اسید می توان به فروشگاه های مواد شیمیایی مراجعه کرده و محصول مورد نظر را دریافت نمود. فروش استیک اسید امروزه از طریق سایت این فروشگاه ها نیز امکان پذیر است.

در ادامه این مقاله به بررسی خواص، کاربرد، قیمت خرید و فروش و انواع استیکاسید می پردازیم. با ما همراه باشید تا با این ماده صنعتی پر مصرف بیشتر آشنا شوید.

استیک اسید چیست

اسیداستیک از قدیمی ترین اسیدهایی است که بشر کشف و مورد استفاده قرار داده است. در دوران باستان انسان ها از طریق فرایند تخمیر پی به وجود سرکه برده بودند. این ماده از اسید های آلی و اسید های کربوکسیلیک قرار داشته و فرمول شیمیایی آن CH3COOH شناخته می شود. داشتن خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی از دیگر مزایا اسیداستیک است. جوهر سرکه، جوهر انگور، اسید سرکه و… از نام های دیگر این ماده شیمیایی محسوب می شوند.

خواص اسید سیتریک

 1. نام: اسید استیک (جوهر سرک، اتانوئیک اسید و…)
 2. فرمول شیمیایی: CH3COOH
 3. جرم مولی: 60.050
 4. نقطه جوش: 118 درجه سانتی گراد
 5. چگالی (مایع): 1.049 گرم بر سانتیمتر مکعب
 6. نقطه ذوب: 16.5 درجه سانتی گراد
 7. ویسکوزیته: 22 میلی پاسکال
 8. انحلال پذیری در آب: قابل حل در هر نسبتی

تولید انواع استیک اسید

این ماده را می توان به دو روش مصنوعی و طبیعی تولید نمود. شیمیدانی آلمانی در سال 1847تولید اسیداستیک به روش معدنی را برای اولین بار انجام داد. روش های صنعتی روش های اصلی تولید انواع اسیداستیک هستند. در ادامه به برخی از روش های تولید صنعتی این ماده اشاره شده است.

 • کربونیلاسیون متانول
 • اکسیداسیون اتیلن
 • اکسیداسیون آلکان

اسید استیک گلاسیال

به اسید استیکی که رقیق نشده اسیداستیک گلاسیال نیز گفته می شود. در واقع اسیداستیک بی آب همان گلاسیال است. این نوع مقدار بسیار کمی آب در مقایسه با اسیداستیک معمولی دارد. اسیداستیک گلاسیال نقطه ذوب کمتری نسبت به نوع معمولی دارد، و درواقع با حذف آب نقطه ذوب در این اسید کاهش می یابد. توجه شود که اسیداستیک گلاسیال خورنده است. زیرا دون آب بده و رقیق نشده است.

استیک اسید قوی است یا ضعیف

در این رابطه باید گفت که اسیداستیک یک اسید ضعیف است. به همین دلیل استفاده از آن در محصولات غذایی ایمن در نظر گرفته شده و کاربرد زیادی دارد. توجه شود که نوع بی آب آن برای استفاده در صنایع غذایی مطلوب نیست.

کاربرد اسیداستیک

بیشتر حجم تولید شده از این ماده شیمیایی در تولید مواد شیمیایی نظیر وینیل استات، اتانوئیک انیدرید، استرهای اتانوئات و… استفاده می شود. جالب است بدانید که یک سوم تولید این اسید در جهان در تولید مونومر وینیل استات استفاده می شود. این ماده در تولید انیدرید استیک نیز کاربرد دارد. تولید جهانی انیدرید استیک به عنوان یک ماده صنعتی مهم بوده و 25 تا 30 درصد از تولید اسیداستیک در جهان به تولید این ماده اختصاص می یابد.

کاربرد اسید استیک در صنایع غذایی

از کاربرد های اسیداستیک می توان به استفاده از آن در تولید سرکه اشاره کرد. کاربرد سرکه در مصارف خانگی هم به صورت خوراکی و هم برای پاک کنندگی استفاده می شود.

در صنایع غذایی از این ماده به عنوان طعم دهنده و نگهدارنده استفاده می شود. تنظیم کننده pH مواد غذایی، رقیق کردن رنگ، اسیدی کردن مواد غذایی، تمیز کننده، حلال و… از فواید مصرف اسیداستیک در صنایع غذایی است.

قیمت خرید و فروش استیک اسید

قیمت اسیداستیک به انواع و گرید تولید شده وابسته است. خلوص محصول نیز تاثیر بسزایی بر قیمت محصول خواهد داشت. از طرفی شرکت تولید کننده و وارداتی بودن محصولات شیمیایی نیز بر قیمت آن ها موثر است. برای مثال اسیداستیک مرک قیمت بیشتری از سایر انواع خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا