استات

استات چیست؟

استات ها مواد شیمیایی هستند که از استیک اسید تهیه می شوند. درواقع استات نمکی است که از واکنش میان اسید استیک با یک باز تشکیل می گردد. انواع استات به عنوان یک گروه بسیار کاربردی از مواد شیمیایی با کاربرد گسترده صنعتی، دارویی و بیولوژیکی شناخته می شوند. فرمول شیمیایی این ماده به صورت C2H3O معرفی شده است. کاربرد استات در تولید پلیمر به عنوان استفاده اصلی این ماده شناخته می شود. انواع استات به صورت نمک استات و استراستات شناخته می شود. انواع استات به صورت متیل، بوتیل و اتیل استات‌ها و… در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند. همان‌طور که گفته شد انواع مختلفی از این ماده تولید می شود. قیمت استات می تواند با توجه به انواع آن متفاوت باشد. این ماده در صنعت مهم بوده و بنابراین خرید و فروش استات در بازار جهانی بسیار صورت می پذیرد.

انواع استات

این ترکیبات را می توان به دو دسته کلی تقسیم بندی نمود.

  • نمک استات

نمک استات‌ها از خنثی سازی یک اسید با باز به دست می آید. درواقع در این واکنش تعادل بوسیله کنار هم قرار گرفتن مولکول های با بار مثبت و مولکول با بار منفی برقرار می گردد. به طوریکه هر مولکول با بار مثبت با مولکول با بار منفی در تعادل است.

  • استر استات

با واکنش اسیدها با مولکول‌ های هیدروکسیل داری همچون انواع الکل ها استراستات تولید می شود.

کاربردهای صنعتی استات

از کاربردهای اصلی استات‌ها در صنعت استفاده از آن به عنوان حلال است. استات‌ها را می توان اغلب در رنگ‌ها، روکش و جوهرهای مختلف مورد استفاده قرار داد. در تولید لاک ‌های نیترو سلولز، چسب‌ ها و پوشش ‌دهنده چرم مصنوعی نیز از استات‌ها به عنوان حلال استفاده می شود. در تولید استرها، مواد دارویی، تولید باروت، تولید عطر و اسانس در صنعت عطرسازی، تمیزکننده ها و… نیز از خواص استات‌ها و انواع آن استفاده می شود.

سدیم استات چیست

استات سدیم، نمک سدیم اسید استیک است که با فرمول شیمیایی C2H3O2Na شناخته می شود. نام دیگر این ماده اتانوات سدیم بوده و یک ماده شیمیایی ارزان قیمت است. کاربرد این ماده به عنوان افزودنی غذایی و همین‌طور معرف آزمایشگاهی صورت می پذیرد. در ادامه به برخی از کاربرد های این ماده اشاره شده است.

  • به عنوان منبع کربن برای کشت باکتری ها استفاده می شود.
  • به عنوان یک ماده درزگیر برای کاهش آسیب ناشی از آب در بتن به کار می رود.
  • یک افزودنی غذایی بوده و با شماره E262 در این صنعت شناخته می شود.
  • در تولید چیپس های سیب زمینی با طعم سرکه و نمک استفاده می شود.

عینک استات چیست

استات سلولز نوعی پلاستیک غیر نفتی بوده و از پنبه و الیاف چوب به دست می آید. مزایا استات‌ها سلولز این است که به محیط زیست آسیب نمی زند، اما فرآورده ‎های نفتی به محیط زیست آسیب وارد می کنند. کاربرد سلولز استات‌ها برای ساخت فریم عینک از تشکیل لایه‎ های پلاستیکی بزرگ شروع شده و در ادامه خرد شده، صیقل یافته و در آخر در قالب یک فریم عینک عرضه می گردند.

مزایا استات‌های سلولز

استات‌های سلولز از ترکیبات ضد حساسیت است و از منابع تجدید پذیر تولید می ‎شود. این ماده در عین حال که وزن سبکی دارد، مقاوم است. این نوع فریم ها از برش، فرم‎ دهی و پولیش ورق ‎های پلاستیک حاصل می آیند.

قیمت استات‌ها

همان طور که توضیح داده شد انواع مختلفی از استات‌ها برای استفاده در صنعت تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. جالب است بدانید که هریک از این انواع برحسب کاربردی که دارند از قیمت های متنوعی نیز برخوردارند. این ترکیبات در انواع خارجی و ایرانی در بازار موجود و قابل تهیه هستند. توجه نمایید که انواع خارجی نسبت به مشابه داخلی خود قیمت های بیشتری دارند.

خرید انواع استات

خرید و فروش استات‌ها امروزه در بازار جهانی بسیار صورت می گیرد، زیرا این ترکیبات در صنایع بسیار مهم بوده و تقاضا برای آن ها رو به افزایش است. برای خرید این ترکیبات می توان به صورت حضوری یا خرید از سایت فروشگاه های معتبر مواد شیمیایی اقدام نمود.

استات‌ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا