استات

اتیل استات

اتیل استات مایعی بی رنگ با بویی شبیه به بوی میوه است. این ماده از ساده ترین استرهای کربوکسیلیک بشمار می رود. کاربرد اتیل استات در صنایع رنگ و رزین جهت فعال کننده و یا خشک کننده مورد استفاده قرار می گیرد. از خواص اتیل استات می توان به قدرت اشتعال پذیری بالای آن اشاره نمود. این ماده از حلال هایی با سمیت کم بوده و به همین دلیل بسیار مصرف می گردد. از فواید این ماده در فرمولاسیون اپوکسی ها، یورتان ها، وینیل ها، رزین های سلولزی و اکریلیک ها استفاده می شود. این ماده با قیمت های مختلفی در بازار جهانی مواد شیمیایی خرید و فروش می شود. قیمت اتیل استات به کیفیت، خلوص و شرکت تولید کننده آن وابسته است. برای خرید این محصول در داخل کشور می توانید به فروشگاه های مواد شیمیایی مراجعه نمایید.

در ادامه این مطلب به کاربرد، خواص و فواید مصرف اتیل استات، قیمت و نحوه خرید و فروش اتیل استات می پردازیم. با ما همراه باشید.

کاربرد اتیل استات در محصولات آرایشی و بهداشتی

این ماده را می توان به عنوان حلال و رقیق کننده مورد استفاده قرار داد. قیمت مناسب، سمیت کم و بوی دلپذیر این ماده موجب استفاده از آن در صنایع آرایشی و بهداشتی شده است. برای پاک کردن صفحات مدار و لاک پاک کن های ناخن کاربرد دارد.

این ماده در لاک ناخن، پاک کننده های لاک ناخن، پوشش ها و سایر محصولات مانیکور ناخن مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد اتیل استات در صنعت به عنوان یک عنصر مهم و موثر در مراقبت از ناخن و پاک کننده های لاک شناخته می شود.

کاربرد اتیل استات در تولید عطر

در تولید اسانس و عطر نیز از این ماده به عنوان عامل ژل ساز استفاده می شود. از دلایل مهم استفاده از اتیل استات در عطر ها این است که بخاطر تبخیر سریع این ماده بر روی پوست، عطر روی پوست باقی مانده و بعلاوه هیچ گونه بقایای ناخوشایند یا ردی هم روی لباس باقی نمی ماند. بوی شیرین و میوه ای آن نیز می تواند به خوشایند شدن بوی عطرها کمک کند.

کاربرد در صنایع غذایی

در صنایع غذایی نیز از این ماده استفاده شده و برای خارج کردن کافئین از لوبیا قهوه و برگ چای از آن استفاده می کنند.

بوی شیرین این ماده موجب شده است تا برای ایجاد طعم میوه ای در انواع آب نبات، محصولات پخته، آدامس و سایر مواد غذایی استفاده شود.

از این ماده در تهیه اسانس آناناس، موز، توت فرنگی و… نیز استفاده می شود.

کاربرد اتیل استات در آزمایشگاه

کاربرد در آزمایشگاه

در ستون های کروماتوگرافی و استخراج می توان از این ماده استفاده نمود. به دلیل امکان هیدرولیز و ترانس اکسیداسیون از این ماده به عنوان حلال واکنش به ندرت استفاده می شود.

با کاربرد این ترکیب مشتق شده از استات می توان گریس را از روی سطوح پاک نمود. البته باید به ماهیت سطحی که به گریس آغشته شده است نیز توجه نمود.

تولید اتیل استات

تولید اتیل استات در کشورهای مختلف برای مصارف صنعتی مختلف صورت می پذیرد. ساخت و تولید این ماده در کشور ما ایران نیز صورت گرفته و قابل خرید با قیمتی مناسب است. توجه شود که نمونه های خارجی قیمت های بالاتری نسبت به نمونه های تولید داخل دارند.

بازار خرید اتیل استات

این ماده در بخش های مختلفی از صنعت مورد استفاده قرار می گیرد یکی از صنایع مورد استفاده در آن صنایع غذایی است. انتظار می رود که مصرف این ماده در صنایع غذایی به عنوان یک تقویت کننده طعم ادامه یافته و افزایش نیز یابد. این صنایع می توانند گرید مورد نظر خود را از فروشگاه ها و شرکت های فروشنده مواد شیمیایی خریداری کنند. خرید و فروش این ماده از طریق سایت نیز انکان پذیر است.

قیمت

همان طور که گفته شد این ماده در صنایع مختلفی استفاده می شود. بنابراین در گرید های مختلفی در بازار خرید و فروش مواد شیمیایی موجود است. قیمت اتیل استات در گرید ها و خلوص های مختلف متفاوت بوده و به شرکت تولید کننده آن وابسته است.

ایمنی در مصرف

  • در صورت تماس با چشم آن را با آب فراوان شست و شو دهید.
  • اگر با پوست تماس یافت، ناحیه تماس یافته را به خوبی شست و شو دهید.
  • در صورت تنفس بخارات این ماده، هوای تازه استشمام کنید.
  • در صورت بلع به پزشک مراجعه کرده و تحت مراقبت قرار گیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا