منعقد کننده

آهک هیدراته

آهک هیدراته با فرمول شیمیایی هیدروکسید کلسیم شناخته شده و از سنگ آهک به دست می آید. آهک شکفته شده، آهک آب خورده و آهک مرده از نام های دیگر ماده شیمیایی هستند. خواص آهک هیدراته موجب شده است تا این ماده استفاده های زیادی در صنعت داشته باشد. کاربرد آهک هیدراته به عنوان یک محصول پر مصرف در صنایعی همچون صنایع ساختمانی، فولاد، تولید کاغذ، صنایع غذایی و… بکار می رود. از خواص آهک هیدراته این است که انحلال پذیری کمی در آب داشته و پس از مدتی هم ته نشین خواهد شد. انواع آهک هیدراته در گرید های مختلفی تولید می‌شود. قیمت این گرید های تولید شده با یکدیگر متفاوت است، بنابراین قیمت آهک هیدراته می توان به گرید تولید شده وابسته باشد. برای خرید آهک مرده می توان به فروشگاه های معتبر مواد شیمیایی مراجعه نمود.

طرز تهیه آهک هیدراته

هیدروکسید کلسیم از سنگ آهک معمولی یا دولومیت تهیه می گردد. برای تولید این ماده از کربنات کلسیم استفاده می شود. تولید صنعتی این ماده از ترکیب آهک با آب صورت می پذیرد. مسئله مهم در تولید آهک هیدراته نحوه ترکیب نمودن آهک با آب است.  تبدیل سنگ آهک به آهک زنده به روش پخت و سپس تبدیل آهک زنده به هیدروکسید کلسیم از طریق ترکیب با آب، فرایند کلی تولید این ماده صنعتی است. پخت آهک در داخل کوره آهک پزی صورت گرفته و محصول تولید شده ترکیبی با خواص قلیایی و به صورت گردی سفید رنگ و خشک است.

انواع آهک هیدراته

  • هیدروکسید کلسیم خوراکی
  • کلسیم هیدروکسید صنعتی

کاربرد آهک در صنایع آب و فاضلاب

این ماده شیمیایی در تمامی تصفیه خانه های آب و فاضلاب یافته می شود. از خواص این ماده برای حذف مواد آلاینده آب، حذف رسوبات، الکل ها و اسید ها، یون های فلزی، کلسیم لیگنوسولفات و کدورت آب استفاده می شود، همچنین آب را ضد عفونی کرده و قارچ ها و باکتری های بیماری زا را از بین می برد. از خواص این ماده قلیایی بودن آن است که قادر به تصحیح PH آب است.

 کاربرد در صنایع فولاد

از مصرف کنندگان اصلی این ماده صنایع تولید استیل است. بازی بودن این ماده شیمیایی در رفع آثار اسیدی در این صنعت کارایی زیادی دارد. این ماده قادر است تا نقش روان سازی و پوشش دهندگی برای محصولات فولادی ایفا کند.

استفاده از آهک هیدراته در کشاورزی

زمین های کشاورزی اسیدی از تعادل لازم برای رشد گیاهان برخوردار نیستند. بخصوص در زمین های چمن کاری شده باید به این موضوع توجه بیشتری شود. چمن گیاهی است که به رشد در خاک های با خاصیت قلیایی تر بیشتر تمایل دارد. بنابراین کشاورزان برای تنظیم اسیدیته در زمین های کشاورزی از این ماده استفاده می کنند. البته کاربرد این ماده به عنوان یک آفت‌کش می تواند سبب از بین رفتن آفات نباتی شود.

تفاوت آهک هیدراته با آهک زنده

انواع گوناگونی از آهک وجود دارد. آهک هیدراته از انواع آهکهای شیمیایی محسوب شده و در طبیعت یافت نشده و باید تولید گردد. انواع این ماده فاقد گاز کربنیک است و در آن یون هیدروکسید وجود دارد.

آهک زنده یا آهک پخته شده نوع دیگری از آهک است. تنها شباهتی که با هیدروکسید کلسیم داراست، وجود یون کلسیم در آن است و این دو ماده تفاوت های زیادی دارند. آهک زنده در ساختار خود دارای اکسیژن است، اما در ساختار آهک هیدراته یون هیدروکسید وجود دارد.

این دو ترکیب واکنش پذیری متفاوتی دارند. آهک زنده در صورت ترکیب با آب واکنش داده و حرارت و حباب زیادی ایجاد می کند. اما هیدروکسید کلسیم یا همان آهک مرده هیچ واکنش شیمیایی خاصی در ترکیب با آب نخواهد داشت.

ایمنی در مصرف آهک هیدراته

در غلظت های پایین این ماده سمی نیست. اما در غلظت های بالا تماس آن با چشم و پوست می تواند موجب بروز آسیب هایی گردد. استنشاق یا بلع محلول آبی کلسیم هیدروکسید می تواند موجب کوری، سوزش شدید پوست، سوختگی های شیمیایی یا آسیب های ریوی منجر شود.

هیدروکسید کلسیم تولید شده در گرید مواد غذایی نیز به‌طورکلی بی‌خطر است. اما نوع صنعتی نی تواند خطراتی را در پی داشته باشد. مسمویت و آسیب ها در رابطه با این نوع جدی خواهد بود.

قیمت آهک هیدراته

همان طور که توضیح داده شد این ماده در گرید های خوراکی و صنعتی تولید می گردد که هریک کاربرد های ویژه ای دارند. توجه شود که قیمت این ماده در گرید های مختلف متفاوت بوده و بنابراین یک بازه قیمتی برای آن در بازار تعریف می شود. برای خرید آهک هیدراته می توان به فروشگاه های مواد شیمیایی مراجعه نمود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا