آنزیم

آنزیم آهاربر

امروزه آنزیم ها استفاده های زیادی در صنایع مختلف دارند. صنعت نساجی یکی از صنایع مهمی است که در آن از خواص آنزیم ها استفاده می شود. آنزیم آهاربر یکی از آنزیم های مورد استفاده و مهم در صنعت است. از خواص آنزیم آهاربر استفاده می شود تا پارچه برای رنگرزی آمادگی مطلوبی پیدا کند. بنابراین کاربرد آنزیم آهاربر جهت حذف آهار از روی پارچه به کار می رود. انواع آنزیم آهاربر توسط شرکت های مختلف تولید و عرضه می گردد. هریک از این آنزیم ها در بازار خرید و فروش مواد شیمیایی ممکن است از قیمت های مختلفی برخوردار باشند. برای خرید آنزیم آهاربر می توان به روش حضوری و آنلاین اقدام به خرید نمود. فواید استفاده از آهاربر افزایش کیفیت نهایی پارچه را به ارمغان خواهد آورد. البته توجه شود که در حین استفاده از آنزیم ها باید جوانب اطمینان را رعایت نمود.

روش های آهاربری

آهاربری را می توان به روش های مختلفی انجام داد. یکی از این روش ها استفاده از آنزیم است. در ادامه به روش های آهار گیری از پارچه اشاره شده است.

 • آهارگیری توسط اسید
 • آهاربری با استفاده از روش های تخمیری
 • آهارگیری با انواع اکسنده ها
 • آهارگیری با آنزیم

عملکرد آنزیم آهاربر

ترکیبات آهاری لایه ای از سطح نخ را تشکیل می دهند. این ترکیبات سفت و سخت بوده و از جذب آب و نفوذ رنگ به داخل الیاف ممانعت می کنند. آهار می تواند عملیات رنگرزی را نیز با مشکلاتی روبرو کند. بنابراین لازم است تا قبل از شروع عملیات تکمیلی توسط آزیم آهاربر از روی پارچه حذف شود.

 • آهاری که در پارچه ها مصرف می گردد دارای دو منشا است. اگر آهار از جنس پلیمرهای محلول در آب باشد، با شست و شوی ساده در آب گرم حذف خواهد شد. پلیمرهای پلی وینیل الکل و پلی اکریلیک از این نوع هستند.
 • اگر آهار پارچه از جنس نشاسته باشد، برطرف کردن آن قدری مشکل است و نیازمند عملیاتی ویژه خواهد بود.

آنزیم آهاربر چیست

آنزیم ها از نظر شیمیایی پروتئین هایی با وزن مولکولی بالا هستند. این ترکیبات با کاتالیزورهای شیمیایی معمولی متفاوتند. درواقع عملکرد آنزیم ها در حرارت وpH  محدودی صورت می پذیرد. جالب است بدانید نام گذاری آنزیم ها بر اساس نام ماده ای است که باید تجزیه شود.

آنزیم آمیلاز یک آنزیم آهارگیر

از بهترین روش های حذف آهار از روی پارچه استفاده از آنزیم هاست. بیو کاتالیست ها در این رابطه مصرف فراوانی دارند. آنزیم هایی که برای تجزیه مواد آهاری استفاده می شوند در گروه جای گرفته اند.

 • آلفا آمیلازها- آنزیم های دکستروژنیک
 • بتا آمیلازها- آنزیم های ساکاروژنیک

نوع آلفا  مولکول آمیلو یکتین را به صورت رندوم به واحد های کوچک تری تبدیل می کند. نوع بتا فقط شاخه های جانبی مولکول آمیلو پکتین را از انتهای مولکول هیدرولیز می کند. این نوع آنزیم آهاربر برای آهار گیری سریع کارایی ندارد.

ویژگی یک آهاربر خوب چیست

 1. قابل استفاده در محیط های اسیدی و خنثی باشد.
 2. در برابر شستشو مقاوم باشد.
 3. نشاسته را سریع و البته کامل به مواد قابل حل در آب تبدیل کند.
 4. راندمان بالایی داشته باشد.
 5. بر منسوجات تاثیری نداشته و فقط آهار را حذف نماید.
 6. جهت استفاده و حذف ترکیبات آها کاربرد وسیعی داشته باشد.

روش نگهداری از آنزیم آهاربر

 • این ماده نباید در دماهای بالا قرار گیرد زیرا دما عملکرد آنزیم را مختل می کند.
 • این ماده باید در مکان های خشک و خنک نگهداری شود.
 • معمولا آنزیم ها را در بشکه های در بسته و مکان خنک نگهداری می کنند.
 • در هنگام حمل و نقل و مصرف آنزیم ها از محصولات حفاظتی و امنیتی مانند ماسک و دستکش استفاده کنید.

قیمت آنزیم آهاربر

انواع آنزیم آهاربر تولید و در بازار مواد شیمیایی عرضه می گردد. هریک از این انواع با توجه به شرکت تولید کننده می توانند قیمت های مختلفی داشته باشند. البته تقاضا در بازار برای محصولاتی بیشتر است که علاوه بر داشتن کیفیت مطلوب و کارایی بالا قیمت مناسب و مقرون به‌صرفه ای داشته باشند. توجه شود که در بازار نمونه های خارجی آنزیم ها نیز یافته می شود. انواع خارجی با توجه به نرخ ارز قیمت های بیشتری نسبت به انواع تولید داخل دارند. برای خرید آنزیم آهاربر می توان به روش های حضوری و یا خرید به صورت اینترنتی اقدام نمود.

یک دیدگاه

 1. روش های آهارگیری:

  آهارگیری با اسید: Acid steeping of Grey scouring
  آهارگیری با روش تخمیر: Rot steeping
  آهارگیری با اکسید کننده ها: Oxidising agents
  آهارگیری با آنزیم: Treament whit ensymes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا