تصفیه آب

آنتی اسکالانت

امروزه صنعت تصفیه آب در راستای بهبود کیفیت فرآیند تصفیه آب پیشرفت زیادی نموده است. آنتی اسکالانت نقش مهمی در صنایع تصفیه آب داشته و ایجاد رسوب بر سطح ممبران پیشگیری می کند. کاربرد آنتی اسکالانت در صنایع تصفیه آب صورت می پذیرد تا مانع آسیب ممبران توسط رسوبات آب و فلزات سنگین محلول در آن شود. فواید آنتی اسکالانت با کیفیت می تواند در این امر تاثیر مطلوب بیشتری داشته باشد. انواع آنتی اسکالانت توسط شرکت های مختلف تولید و عرضه می شوند. هرچه کیفیت و کارایی آنتی اسکالانت مطلوب تر باشد، قیمت بیشتری در بازار خواهد داشت. برای خرید آنتی اسکالانت می توان به سایت های معتبر فروش مراجعه نمود. فروش اینترنتی آنتی اسکالانت امکان خریدی بی واسطه و بصرفه را فراهم نموده است.

درادامه این مطلب به بررسی خواص و کاربرد های آنتی اسکالانت و نحوه خرید و فروش و قیمت انواع آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

آنتی اسکالانت چیست

آنتی اسکالانت ها (Anti scalant) ترکیباتی هستند که جهت پیشگیری از ایجاد رسوب بر سطح ممبران نقش مهمی دارند. رسوبات داخل آب و املاح فلزات سنگین می‌توانند موجب کاهش عمر ممبران شوند. بنابراین توصیه می ‌شود برای ممانعت از رسوب گذاری روی سطح ممبران از آنتی اسکالانت های باکیفیت و کارایی مطلوب استفاده شود.

انواع آنتی اسکالانت

Anti scalant های پایه فسفات

این انواع ضد اسکالانت ها از گروه های عاملی اسید کربوکسیلیک و فسفات ساخته شده اند. ضد اسکالانت فسفاته یکی از بهترین انواع آنتی اسکالانت بوده و از تشکیل رسوب به طور موثری پیشگیری می کنند. در مقابل این ترکیبات خواص پراکنده سازی کمتری دارند.

Anti scalant پایه پلیمری

این انواع Antiscalant دارای وزن مولکولی بالایی بوده و قدرت رسوب زدایی مطلوبی دارند. این انواع قادر به حذف رسوبات کربناته و سولفاته هستند. ضد اسکالانت پایه پلیمری برای جلوگیری از ایجاد رسوب در انواع محیط‌های آبی استفاده می‌شوند. کارایی این انواع ضد اسکالانت در آب های شور و آب های سخت نیز بسیار مطلوب است.

فواید و مزایا آنتی اسکالانت

کاربرد این ترکیبات فواید مختلفی دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره شده است.

 • افزایش دبی تولید آب
 • کاهش تی دی اس (TDS) آب خروجی
 • کاهش فشار بر پمپ های طبقاتی
 • افزایش طول عمر پمپ
 • کاهش مصرف برق به دلیل کاهش مقدار آمپر
 • کاهش نیاز به شست و شوی ممبران
 • افزایش طول عمر ممبران ها و تعویض دیر هنگام آن ها

ساختار

ساختار و فرمول شیمیایی Antiscalant مورد استفاده در تصفیه آب با توجه به وزن و میزان pH و نوع رسوبات موجود در آب می تواند متغیر باشد. نوع مواد اولیه استفاده شده در ضد اسکالانت بر نحوه کارکرد و میزان تاثیر آن بر روی رسوبات موثر خواهد بود.

دلایل کاربرد آنتی اسکالانت ها

این ماده به دو دلیل اصلی در تصفیه آب استفاده می شود. در ادامه به این دلایل اشاره شده است.

هر گونه گرفتگی بر سطح ممبران موجب پایین آمدن تولید ممبران و افزایش تی دی اس آب خروجی از ممبران خواهد شد. این ماده از ایجاد رسوب روی سطح ممبران جلوگیری می کند. آنتی اسکالانت توانایی محافظت از ممبران را داراست. این ماده از نشست رسوبات آب روی سطح ممبران ممانعت می کند.

موجب تغییرات و اصلاحات در کریستال‌های آب می شوند. ضد اسکالانت ها قادرند تا کریستال ‌ها را از شکل معمولی و عادی خارج نموده و رسوبی نرم و غیر چسبنده ایجاد کنند. اغلب آب‌های سخت استعداد رسوب گذاری بر سطح ممبران دارند. بنابراین استفاده از Antiscalant مرغوب، این رسوبات سخت را به رسوبات نرم تر تبدیل نموده تا در راندمان ممبران تأثیر سوء نداشته باشند.

روش استفاده از ضد اسکالانت ها

محل تزریق این مواد در سیستم های آب شیرین کن صنعتی، روش اسمز معکوس RO پس از فیلتر شنی و کربنی و پیش از فیلتر میکرونی است. با این نحوه تزریق، رسوب کمتری روی فیلترهای میکرونی ایجاد شده و این برای صنعت تصفیه امری مهم است.  این ترکیبات عمر فیلتر میکرونی و ممبران را افزایش داده و از تشکیل رسوبات در غشای ممبران ممانعت می کنند.

ابتدا مقدار مناسب از این ترکیب بایستی با آب رقیق شده و با تعیین دوز مشخص به فرآیند تزریق گردد. مقدار دوز تزریقی به عوامل زیر بستگی دارد:

 • نتیجه آنالیز آب خام ورودی
 • میزان جریان ورودی آب
 • مقدار TDS آب ورودی
 • میزان دما و pH آب ورودی

قیمت آنتی اسکالانت ها

قیمت این ماده با توجه به انواع آن در بازار متفاوت است. همان‌طور که گفته شد انواع مختلفی از این ترکیب تولید و عرضه می گردد. نرخ ارز، خلوص و شرکت تولید کننده از دیگر عوامل موثر بر قیمت این ترکیبات هستند.

خرید و فروش

خرید و فروش این ماده به عنوان یک ترکیب صنعتی بسیار صورت می پذیرد. برای خرید Anti scalant می توانید به سایت های معتبر فروش مراجعه نمایید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا